کمسیون ها و بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان

کمسیون ها و بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان

انتخاب اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه+بیانیه

انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه با مشارکت اعضای این تشکل برگزار و اعضای منتخب شورای جدید مشخص شدند.

بهرام ازلگینی دبیر شورای انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه با اعلام برگزاری انتخابات شورای مرکزی این تشکل با حضور نماینده هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی گفت: با برگزار اولین جلسه شورای مرکزی، آقای فرهاد عبدزاده از سوی اعضای این شورا به عنوان دبیر واحد تشکیلات انتخاب شدند.

بر همین اساس نیز مسئولین سایر واحدها به قرار زیر انتخاب شدند:

سرکار خانم مهسا اسدیاری دانشجوی رشته فیزیک اتمی (نائب دبیر)

آقای حسین عبدی دانشجوی رشته کشاورزی (هسته مطالعات و بررسیهای استراتژیک)

آقای شاهین عابدین پور دانشجوی رشته فیزیک اتمی (کمیسیون گزارش و تحلیل مسائل)

سرکار خانم  زینب اکبری دانشجوی رشته زیست شناسی _کمیسیون آموزشی و پژوهشی

آقای حجت تربیت  دانشجوی رشته اصلاح نباتات (کمیسیون روابط عمومی و اداری مالی)

آقای میر داود حسینی دانشجوی رشته  اقتصاد نظری (کمیسیون اجرایی برادران)

سرکار خانم  مریم احسانی دانشجوی رشته شیمی کاربردی(کمیسیون اجرایی خواهران)

آقای امیر بذله دانشجوی رشته  فقه و حقوق (کمیسیون صنفی و رفاهی)

آقای افشین جدی دانشجوی رشته فقه و حقوق به عنوان عضو علی البدل (نایب کمیسیون صنفی و رفاهی)

سرکار خانم راحله  علیزاده دانشجوی رشته  ریاضی به عنوان عضو علی البدل (نایب کمیسیون اجرایی)

سرکار خانم نسرین حبیبی دانشجوی رشته منابع طبیعی به عنوان عضو علی البدل (نایب کمیسیون آموزشی و پژوهشی)

همچنین در نشست پایانی این تشکل بیانیه ای قرائت شد که متن کامل آن بدین شرح می باشد:

 

بیانیه

دولت برای رفع مشکلات به مسیر صحیح حرکت در حوزه فرهنگ و اقتصاد برگردد

نظام جمهوری اسلامی که کارامدی خود را با ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به جهانیان ثابت کرد؛ پرچم استقلال و عدالت خواهی توأم با دین مداری را  بار دیگر در جهان علم کرد. این میراث گرانقدر خون شهدا و اندیشه ناب امام بزگوار، علیرغم سنگ اندازی های تجدیدنظرطلبان، اکنون با سکانداری فرزند خلف امام(ره)، پیچ تاریخی را در حال گذراندن است و در میانه راه پیشرفت و عدالت باز هم به نقطه عطفی مهم در پیشبرد اهداف الهی خود رسیده است.

البته برکسی پوشیده نیست ضعف هایی بالاخص در حوزه فرهنگی و اقتصادی در کشور وجود دارد که برازنده و در شأن نظام اسلامی نیست؛ لذا نامگذاری سال های اخیر به ویژه امسال با نام «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» معطوف به همین نقاط ضعف است؛ بدیهی است خلق این حماسه ملزوماتی دارد که یکی از پیش شرط ها آن خلق تصویرهای امیدآفرین و روشن از آینده به ویژه از سوی سیاسیون در کنار نقد منصفانه از شرایط می‏باشد تا بتوان روحیه‏ی جرأت و جسارت در ورود به میدان‏های مختلف را به وجود آورد.

بر همین اساس، مدل مطلوب پیشرفت نیز از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد، الگویی که در آن، به ابعاد گوناگون حیات مادی و معنوی انسان‌ها، مبانی معرفتی و اخلاقی اسلامی، تضمین امنیت و استقلال کشور و نقاط مشترک پیشرفت اسلامی و غربی به صورت همزمان توجه می‌شود. ایشان برای رسیدن به قله‌های پیشرفت، ضمن نفی توسعه بر مبنای الگوهای صرفاً مادی‌گرای غربی، بر تحقق شاخص‌های پیشرفت با نگاه و الگوی اسلامی و بومی تأکید ویژه دارند که علاوه بر تأمین دنیای مردم، سعادت و تعالی انسان و جامعه را در دنیا و آخرت مد نظر قرار می دهد. در این تلقی مسئله «استقلال» هم یکی از شاخص های پیشرفت است و هر نوع دستآوردی که مستلزم کم کردن از استقلال باشد، اساساً مغایر با پیشرفت محسوب می شود.

علاوه بر این مقام معظم رهبری از «عزت و اعتماد به ‌نفس» و همچنین «عدالت» به عنوان مهمترین شاخص‌های پیشرفت نام می برند که قابل ارزیابی هستند و بحمدا… تا به امروز ملّت ما در هر دو حوزه پیشرفت زیادى کرده است. بدیهی است که اگر کشورى در علم و فناورى و جلوه‌هاى گوناگون تمدن مادى پیشرفت کند، اما عدالت اجتماعى را به دنبال نداشته نباشد با منطق مورد بحث، پیشرفت محسوب نمی شود؛ چون پیشرفتِ بدون عدالت، سطحى، ظاهرى و رشدی کاریکاتوری است. بنابراین ما اگر پیشرفت می خواهیم، یکى از شاخص‌هاى مهم آن در درجه‌ى اول، عدالت است. علی ایحال هرچند که در زمینه عدالت اجتماعى در مقایسه با قبل از انقلاب پیشرفت چشم گیری داشته ایم و فاصله و شکاف طبقاتى کمتر شده است، اما این به آن اندازه ای که شایسته شأن ملت و نظام اسلامی ما باشد، نیست؛ یعنی اگر به همین مقدار که قابل توجه هم بوده است اکتفا کنیم، شکست خورده و عقب گرد خواهیم داشت؛ لذا در راه پیشرفت، توقف، خودشگفتى، غفلت و اشرافی‌گرى و لذت‌جویى ممنوع است.

در همین راستا برای مواجهه اساسی با آن بخش‌‌‌هایی از اقتصاد ایران که دارای ضعف‌‌‌های اساسی است، بالاخص در اوضاع نابرابر و شرایط فشار و تحریم، تدبیر هوشمندانه ای تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» به عنوان چراغ راه پیشرفت کشور به شکلی ویژه برجسته شد تا مدیران ارشد را از خواب غفلت در این زمینه برهاند. اقتصاد مقاومتی که یکی از شاخصه های بارز آن استقلال اقتصادی است در واقع مکمل جهاد اقتصادی و عامل اصلی پیشرفت درون‌زا محسوب می شود تا امکان واکنش سریع نظام اقتصادی ما در برابر حملات اقتصادی را به وجود آورد؛ بنابراین اقتصاد مقاومتی که یکی دیگر از الزامات مهم آن مردمی کردن اقتصاد است را نباید با مقاومت اقتصادی یکی دانست.

اما دولت یازدهم در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ با شعارهایی نظیر: اعتدال، بهبود شرایط کسب و کار و  بالا بردن سطح معیشت مردم آن هم در یک بازه صد روزه، توانست رأی بسیار شکننده ای کسب کند و در همین راستا دولت تدبیر و امید با کابینه ای ائتلافی متشکل از وزرای خاتمی و هاشمی رفسنجانی (عقبه رئیس‌جمهور) شکل گرفت که با نگاهی غلط، تنها راه حل مشکلات موجود به ویژه مشکلات حوزه اقتصاد را تمرکز بر حوزه سیاست خارجی و تعامل مثبت با غرب می دانست. البته این رویکرد دولت بعد از اعمال تحریم های جدید و پی در پی و توهین های بی سابقه طرف غربی، با واکنش و مخالفت شدید آحاد مردم و جریانات سیاسی مواجه شد که اوج آن در راهپیمایی ۱۳ آبان ۹۲  ظهور و بروز یافت به طوری که کم نظیر بودن این راهپیمایی در سال های اخیر انکارناپذیر است.

هرچند بنا به برخی از تحلیل ها، دولت یازدهم ادامه دولت آقایان هاشمی و خاتمی محسوب می شود؛ اما در مدت همین ۱۰ ماهی که از استقرار دولت یازدهم می گذرد متأسفانه هنوز برنامه قابل توجهی متناسب با مباحث ارائه شده دیده نمی شود؛ نه در اقتصاد، نه در سیاست خارجی و نه در عرصه فرهنگی، برنامه ریزی عملیاتی قابل اعتنایی به چشم نمی خورد و یا لااقل تا الان ارائه نشده است. آنچه که تاکنون از سوی دولت یازدهم مطرح شده، بیشتر یکسری شعارها و سیاست‌های زیگزاگی بوده که در انتخابات بسته شده و یا حمله به رقبای انتخاباتی و در فشار قرار دادن منتقدان، یا سیاه نمایی گذشته و دولت قبلی بوده است. از طرفی نیز بنا به تجربه ای که از دولت های هاشمی و خاتمی در دست هست نگاه توسعه محور، یکی از شاخص های عمده پیشرفت یعنی عدالت را با چالش جدی مواجه خواهد ساخت. چرا که آنچه امروز از سوی دولت یازدهم در حال رقم خوردن است، همان سیاست‌های تعدیلی نظیر سیاست سبد کالا (بسته امنیت غذایی) و بیمه سلامت در دولت هاشمی است.

هرچند اقدامات مثبتی از جمله در حوزه سلامت اتفاق افتاده اما تردیدی نیست که اقدامات و عملکرد دولت در برخی موارد نمی تواند زمینه ساز تحقق اهداف کلان نظام و به ویژه در حوزه فرهنگ و اقتصاد باشد. چرا که رویکرد فعلی دولت، سیاه نمایی اوضاع موجود یا وارونه‌نمایی حقایق، رد و انکار دست‌آوردهای نظام، هم محل تأمل و تأسف است و هم مانع از تحلیل صحیح و دقیق وضعیت سیاسی و اجتماعی شده که منجر به تبیین و تجویزهای غیرعقلانی می‌شود تا بدانجا که یکی از مشاوران تأثیرگذار دولت، مشکل توسعه یافتگی ایران را هویت فرهنگی ادغام ناپذیر در فرهنگ جهانی می داند و در این رابطه تعبیری به نام استقلال را مضر و مانعی بر سر راه توسعه می داند؛ لذا طبیعی است که دولت با چنین نگاهی مناسبات خود را با دنیای بیرون تنظیم کند و انتظاری نیست که تلاش حداکثری دولت معطوف به حفظ استقلال و عزت مردم این مرز و بوم باشد.

در پایان انجمن اسلامی دانشجویان ضمن آرزوی بازگشت دولتمردان به مسیر صحیح حرکت به ویژه در حوزه فرهنگ و اقتصاد تأکید می کند که کلید اصلی موفقیت در مسیر اهداف کلان نظام و پیشرفت مورد نظر در جهت رفع مشکلات موجود، همان است که رهبر معظم انقلاب در اولین هفته روی کار آمدن دولت خطاب به آقای روحانی و کابینه اش اشارت فرمودند: «اصل قراردادن ساده زیستی، استکبارستیزی، مردم داری، حمایت از مظلومین عالم، پرکاری و کم خرجی، دوری از اشرافی گری، نگاه به ظرفیت های درونی و در یک کلام بازگشت به آرمان های خمینی عزیز(قدس سره)».

والعاقبه للمتقین

انجمن اسلامی دانشجویان

دانشگاه ارومیه

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

۲ Comments on “کمسیون ها و بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان”

  • عباسی wrote on ۸ خرداد, ۱۳۹۳, ۱۰:۰۱

    بیانیه بسیار عالی بود خداخیرتان دهد. انشالله شورای جدیدی که باقوت هم شکل گرفته است درراستای مطالبات امام و رهبری پیش رود و در جهت زمینه سازی ظهورآقا امام زمان (عج) گام بردارد. انشاالله.

  • امید wrote on ۱۰ خرداد, ۱۳۹۳, ۴:۱۶

    تحلیلی خوب، جامع و مانع بود
    دست تون درد نکنه

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک