شمارش معکوس؛ برجام تا انجام….

شمارش معکوس؛ برجام تا انجام....

هو الحق                           

شمارش معکوس؛ برجام تا انجام….

در سال ۲۰۰۵ و۲۰۰۶ میلادی پس از این که جمهوری اسلامی ایران تاسیسات هسته ای اصفهان ونطنز را از حالت تعلیق خارج ساخت، کشورهای اروپایی به همراه امریکا بر خلاف توافقاتی که قبلاً با ایران انجام داده بودند تصمیم گرفتند پرونده ی هسته ای ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند. برمبنای توافق قبلی که توافق ” پاریس” نام داشت و در سال ۲۰۰۴ با ایران منعقد شده بود؛ ایران حق داشت فعالیت های هسته ای خود را به عنوان یک امر داوطلبانه بدون هیچ نوع الزام حقوقی و صرفاً با هدف اعتماد سازی هرموقع که تشخیص داد به حالت تعلیق درآورد بنابراین دلیلی نداشت که ایران به خاطربرخورداری از یک حق داوطلبانه پرونده ی هسته ای اش با اتهام واهی ناقض صلح و امنیت بین المللی به شورای امنیت ارجاع شود.

پس ازکش وقوس های فراوانی که در مسیربرنامه صلح آمیزهسته ای ایران رخ داد وسنگ اندازی ها و مانع تراشی های طرفهای غربی واعمال تحریم های جدید، دورجدید  گفت وگوها برسربرنامه صلح آمیزهسته ای ایران شکل گرفت.

                ششش

ایران وائتلاف ۱+۵ مذاکراتی را حول برنامه هسته ای ایران انجام دادند که این مذاکرات در دو سال اخیر وبا تغییر دولت دستخوش تغییروتحول شد ومسیرجدیدی را پیمود. در نهایت در۱۸ اکتبر۲۰۱۵ ( ۲۶ مهر ۹۴ ) برجام (برنامه جامع اقدام مشترک ) به توافق طرفین مذاکره رسید ورهبرمعظم انقلاب نیز پذیرفته شدن برجام را منوط به شروط  نه گانه دانستند. بعد ازتصویب برجام در مجلس شورای اسلامی ومعطوف شدن نگاه ها به وین (مقرآژانس بین المللی انرژی اتمی) در نهایت یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۲ دسامبر۲۰۱۵ (۱۱ اذر۹۴) گزارش ارزیابی نهایی درباره مسائل گذشته فعالیت هسته ای ایران موسوم به PMD (possible military dimensions) را منتشر کرد و برای مطالعه و بررسی در اختیار شورای حکام قرار داد. (شورای حکام از ۳۵ کشور عضو تشکیل شده است. مطابق ماده ۶ اساسنامه آژانس ده عضو شورا حتما باید از بین کشور های پیشرفته و صاحب تکنولوژی هسته ای و هفت عضو دیگر ازبین کشورهای اروپایی انتخاب شوند. برای خاورمیانه و آسیای جنوبی دوعضو در نظر گرفته شده که امکان افزایش این تعداد وجود دارد.)

گزارش آمانو به نشست یک روزه شورای حکام که در ۲۴ آذرسال جاری در وین برگزار میشود، ارائه خواهد شد و اعضای شورای حکام آن را بررسی و درباره آن تصمیم خواهند گرفت. عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری برجام با بیان اینکه گزارش آمانو دارای نقاط مثبت ومنفی است نقاط مثبت آن را بیشتر تلقی کرد وگفت : در مجموع این گزارش ادعای چند سال گذشته مبنی بر اینکه ایران برنامه ی نظامی هسته ای دارد را رد می کند وحداکثرچیزی که آژانس در پاراگراف آخر گزارش خود آورده این است که یک سری مطالعات انجام شده بود که بعد هم ادامه پیدا نکرده است. رئیس ستاد پیگیری برجام بیان کرد اگر PMD بسته نشود اجرای برجام متوقف خواهد شد حال آنکه در بند ۳،۴،۵ شروط نه گانه ای که رهبری ارائه کردند نیز این مطلب به وضوح دیده می شود.

باید منتظر بود و دید که گزارش دو پهلوی آمانو و تدابیری که به گفته آقای عراقچی برای بسته شدن PMD اندیشیده شده تا چه حد در ارائه دیدگاه و رای شورای حکام کارساز خواهد بود. شمارش معکوس برای جلسه شورای حکام در ۲۴ آذر آغاز شده است ودر صورت عبور از این مرحله  شاهد اجرای برجام در نیمه دی ماه خواهیم بود که در این صورت برجام از روی کاغذ به صحنه ی دیپلماسی و اقتصاد و معیشت خواهد آمد.

کمسیون سیاسی دانشکده علوم  خ.نعیمی

انتهای پبام /

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک