گزارش جهاد اکبر یازدهم انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه

گزارش جهاد اکبر یازدهم انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه

جهاد اکبر یازدهم انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه

Untitled-2

این اردوی آموزشی – تشکیلاتی با شعار “تربیت جوانان مومن و انقلابی، زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی” و با حضور بیش از ۸۰ نفر از دانشجویان دانشگاه ارومیه در روز ۲۸ تیر ماه در محل مصلی امام خمینی ارومیه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مسئولان دانشگاه ارومیه آغاز شد.

در این دیدار ابتدا حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی از فضایل زیارت امام رضا (ع) گفتند و همین طور یادآور شدند که با توجه به نقشی که دانشجو در کشور دارد میتواند یکی از مهم ترین ارکان برای پیگیری مطالبات رهبری باشد. ایشان مطالبه گری را یکی از مشخصه های دانشجو نام ببردند و با تاکید بر لزوم اردوهای دانشجویی این چنینی از نقش فرهنگی و آموزشی این اردو در دانشگاه ها سخن گفتند.

Untitled-

اولین مقصد این اردو شهر مقدس قم بود تا این اردوی جهادی با عهدی در بارگاه مقدس حرم حضرت معصومه (ص) و مسجد مقدس جمکران در جهت زمینه سازی و تحقق تمدن نوین اسلامی شروع شود.

photo_2016-08-01_13-22-46

 

دانشجویان در یک گردهمایی در مسجد مقدس جمکران پای کلاس استاد محمد شجاعی در باب کارگاه زندگی شاد منتظران امام زمان(عج) نشستند.

دکتر محمد شجاعی با بیان اینکه در انسان دو نوع غریزه حیوانی و انسانی وجود دارد ازعان کرد غریزه حیوانی باعث شهوت و دنیا پرستی می شود اما غریزه انسانی باعث علم و اخلاق می شود

وی با بیان این که بیشترین شکست ما در سن جوانی است عنوان کرد در این سن جوانان ما باید بیشتر آگاه باشند و خود را درگیر هر رابطه ای نکنند

دکتر محمد شجاعی با اشاره به حدیث پیامبر که  اگر علم در ثریا  باشد ایرانیان به آن دسترسی پیدا میکنند بیان کرد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رشد علمی و هوش جامعه ما بسیار زیاد جلوه میکند و ما اکنون رتبه اول را در دنیا دارا هستیم

مدرس دانشگاه با بیان اینکه هوش و عقل دو معقوله جدا هستند اذعان کرد که اگر چه رشد هوش جامعه ما زیاد بوده اما این رشد در مورد عقل صدق نمی کند.

وی با پرسش از دانشجویان حاضر که آیا اکنون جامعه ما به سمت آرامش و نشاط میرود یا از آن فاصله میگیرد که این سؤال با پاسخ فاصله گرفتن جامعه از آرامش و نشاط مواجه شد.

دکتر شجاعی راه برون رفت از شکست ها و مشکلات و افسردگی را خودشناسی عنوان کرده و دانشجویان حاضر را به خودشناسی و شناخت عمیق ابعاد وجودی خدا فرا خواند ‌.

وی در فرازی دیگر از سخنان خود با بیان این که خداوند انسان را به شش گروه تقسیم کرده است بیان داشت دسته اول سنگ ها

دسته دوم پست تر از سنگ هستند زیرا سنگ ها وقتی نام خداوند را میشنوند ترک بر میدارند.

دسته سوم مانند چهارپایان

دسته چهارم پست تر از چهارپایان زیرا تمام چهار پایان عبادت آگاهانه دارند در صورتی که بسیاری از آدم ها ندارند.

دسته پنجم بسان شیطان اند این دسته آدم ها اطرافیان خود را از هدف آفرینش دور میکنند

دسته ششم دسته ای که استثنا انسان اند

وی با اشاره به این شش گروه از دانشجویان خواست به دسته ششم بیشتر و بیشتر نزدیک شوند و از پنج دسته دیگر دوری کنند

photo_2016-08-01_13-24-14

مشهد مقدس هم دومین مقصد این اردوی آموزشی-تشکیلاتی بود. اندکی بعد از حضور در مشهد و بعد از یک زیارت دسته جمعی مراسم افتتاحیه اردو شروع شد.

photo_2016-08-03_01-19-27

در این مراسم بعد از سخنرانی دبیر کل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه دکتر عبدزاده و خیر مقدم گویی ایشان، آقای مرتضی فاضلی پیرامون تربیت نیروی مومن و انقلابی برای دانشجویان سخنرانی کرد . مهندس مرتضی فاضلی مدیر کل نهاد رهبری در آغاز سخنان خود را با بیان اینکه امسال انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه بهترین شعار ممکن در بین جریان‌های دانشجویی یعنی تربیت جوانان مؤمن و انقلابی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی را انتخاب کرده است اذعان کرد : شعاری که چند سال پیش توسط مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه من انقلابی‌ام ٬ جریانی را در بین اقشار مردم ایران به پا کرد و مسلما بخش اول این شعار اردو نیز از بین همین منویات گرفته شده است .

مهندس فاضلی پیرامون تشریح بخش دوم شعار اردو یعنی ` زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی ` بیان کرد : در طول عصرهای مختلف در کشورمان شاهد معرفی تمدن‌ها نظیر طرح تمدن ۲۵۰۰‌ساله شاهنشاهی توسط رژیم پهلوی یا طرح یا طرح جریان تمدن مدرنیته اسلامی بوده‌ایم .

وی در ادامه افزود : تنها شخصی که در ایران تمدن نوین اسلامی را با تعریف کنونی مطرح کرده مقام معظم رهبری بوده است ٬ چه در زمانی که ایشان یک خطیب ساده بودند و چه در زمان ریاست جمهوری و با تأکید بیشتر  بیشتر زمانی که ایشان رهبری نظام را عهده‌دار شدند.

مدیرکل آموزش نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با طرح پرسش و پاسخ در بین دانشجویان حاضر ٬ مشخصه تمدن نوین اسلامی یعنی  انقلاب اسلامی ٬ نظام اسلامی ٬ دولت اسلامی ٬ جامعه اسلامی و تمدن اسلامی را بر مبنای منویات رهبری تشریح نمودند.

دبیرکل سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه با تأکید بر اینکه عضویت در انجمن اسلامی دانشجویان برای رشد مادی ٬ معنوی و مدیریتی شخصی وی بسیار تأثیرگذار بوده است خطاب به دانشجویان حاضر بیان کرد که از عضویت در این تشکل را نهایت استفاده را برده و سعی کنند که با تفکری انقلابی و یک برنامه‌ریزی منضبط در این تشکل رشد کنند .

وی در بخشی از سخنان خود با تأسی از منویات رهبری بیان کرد که باید آرمان‌خواهی اولین فریضه‌ برای دانشجویان باشد . وی در ادامه به تأکید رهبر بر مرور شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی اشاره کرد و هدف از این تأکیدات را ناامیدشدن مردم عنوان کرد و اذعان کرد با مرور جزء به جزء و به ترتیب شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی هیچ‌گاه سایه یأس و ناامیدی بر سر مردمان ما نخواهد افتاد .

و در پایان برنامه دانشجویان حاضر در در جمعی صمیمی با مهندس فاضلی به طرح پرسش و گرفتن پاسخ پرداختند .

Untitled-1

در پایان این روز جلسه شورای عمومی و جلسه شورای دانشکده نیز برگزار شد.

photo_2016-08-02_02-10-31

صبح چهارمین روز این اردو دکتر محمد قربانی، عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه، میهمان یکی دیگر از گردهمایی‌های انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه در مشهد بود.

وی در این مراسم به تشریح انتخابات ۹۲ ریاست جمهوری و ۹۴ مجلس شورای اسلامی پرداخت و بر مبنای آن انتخابات ۹۶ ریاست جمهوری را تحلیل و بررسی کرد.

Untسitled-1

در ادامه این روز کارگاه بیانیه نویسی و یادداشت نویسی توسط آقای تولایی دبیر سیاسی سابق این تشکل برای دانشجویان برگزار شد.

photo_2016-08-01_13-23-29

مهدی بلوکات، دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل نیز دیگر میهمان این جمع دانشجویی بود.

موضوع: بایسته های تشکل دانشجویی کارآمد

مهدی بلوکات با ارایه ۲۸بند درخصوص بایسته های تشکل دانشجویی کارآمد ابتدا با تأسی ازمنویات مقام معظم رهبری به اولین بند ازاین بایسته ها تحت عنوان خودسازی فردی اشاره کرد وآن را بسیارمهم تلقی کرد واذعان داشت: دراین راه ابتدا باید خودسازی کنیم بعد دیگران را به راه نیک مان دعوت کنیم.

ایشان ارتباط مستمر با روحانیان مومن و انقلابی و نیزتقویت مبانی معرفت دینی را ازاصول خودسازی فردی معرفی کردند.

قائم مقام معاونت توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره)  در بخشی دیگر از سخنان خود به مدیریت تشکیلات پرداخت و موارد ذیل را مطرح نمود:

برنامه ریزی ، هدایت و رهبری و نظارت و ارزیابی و نیز سازماندهی از مهم ترین اجزای مدیریت تشکیلات است.

وی در فراز پایانی از سخنان خود به جزء آخر یک تشکیلات کارآمد دانشجویی تحت عنوان ارتباط مؤثر پرداخت و افزود:

photo_2016-08-01_13-27-38

استاد رحیم پور ازغدی              

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نظریه پرداز نویسنده پژوهشگر. مدرس دانشگاه ومدیرمسئول وسردبیر نشریه کتاب نقد

وی درآغاز سخنان خود با بیان اینکه دانشجویان حاضر حضرت امام (ره) ازنزدیک ندیدند به تحریف شخصیت وعظمت وجود مبارک ایشان ومنویاتشان درباب مسائل دانشگاه پرداختند.

رحیم پورازغدی با اشاره به اینکه در صدر انقلاب چند ماهی دانشگاه های ما تعطیل شد و برخی ازنادان ها به وجود انقلاب نسبت دادند تصریح کرد دراوایل انقلاب مخالفان انقلاب دانشگاه ها را به محلی برای خرابکاری وطرح توطئه تبدیل کرده بودند وعملا هیچ علمی ازآن بیرون نمی آمد.

همین مخالفان ضدانقلاب باعث تعطیلی دو-سه ساله ی دانشگاه ها در صدر انقلاب شدند.

وی با نقل قول مستقیم ازحضرت امام مبنی بر اینکه “خود شما باعث شدید که دانشگاه ها تعطیل بشوند و باید هرچه سریع تر بازگشایی بشوند ، دانشگاه ها باید محلی باشد که ملت رامستقل کند نه وابسته. اگرشما دل سوز مردم هستید بیاید کمک کنید تا دانشگاه به محلی برای نفع ملت و کشور تبدیل شود.”

وی تصریح کرد این جریان های ضدانقلاب هیچ گاه دلسوزمردم وبه خصوص قشر دانشگاهی نبودند وهمواره خواستند جامعه ی دانشگاهی ما را به وابستگی به دشمنانمان بکشانند.

عضو شورای عالی فرهنگی درفرازی دیگر ازسخنان خود به دفاع ازنظریه ی دانشگاه آزاد اسلامی که با موافقت امام تأسیس شد پرداخت وتصریح کرد که این دانشگاه دو راه دارد یکی تخصص ودیگری تعهد. وی درادامه همین بحث با بیان نقل قولی ازامام گفت ما با تخصص موافقیم اما تخصصی که به نفع مملکت بخورد نه صرفا یک اسم وعنوان برای یک شخص .

وی با بیان نقل قولی دیگرازامام راحل مبنی براینکه “شما دانشگاهیان <خطاب به زمان شاهنشاهی> عمری به زیر بیرق غرب وشرق سینه زدید باهمین علم خود چه نفعی به مملکت  رساندید ؟  تصریح کرد:افراد ضدانقلاب پس از پیروزی انقلاب تحت شعاری که به گفته شان انقلاب کشور را به عقب برمی گرداند واسلامی کردن دانشگاه آن را دچار پس رفت می کند؟ “همواره سعی برآن داشتند وابستگی ما را به استعمار بیشتر و بیشتر کند. دربخش پایانی این برنامه دانشجویان درفضای صمیمی به پرسش وپاسخ با استاد حسن رحیم پورازغدی پرداختند.

ااا1

صبح پنجمین روز از این اردو با حضور دانشجویان در مراسم دعای ندبه شروع شد.

در ادامه خانم دکتر نیلچی زاده در دو کارگاه جداگانه در جمع دانشجویان حاضر شدند.

دکتر نیلچی زاده مدرس دانشگاه الزهرابه عنوان کارشناس وسخنران کارگاه راه کارهای عملی حجاب وعفاف دردانشگاه ها با بیان اینکه اولین قدم برای عملی کردن این عمل صحنه دلسوزی افراد نسبت به یکدیگر است تصریح کرد:دختران سال بالایی دانشگاه ها می توانند بهترین مهره برای ترویج عفاف و حجاب در بین دختران جدیدالورود باشند.

و در ادامه با بیان اینکه در اسلام اصلی به اسم مرد سالاری یا زن سالاری وجود ندارد وتنها اصل همان حق سالاری است اذعان کرد:گسترش مرد سالاری هم اکنون نیز در کتب مقدس یهودیان ومسیحیان وجود دارد و در آنجا زن را فریب خورده شیطان و هم فریبنده مرد میدانند که این گسترش توسط شاه ملعون پهلوی نیز تبلیغ میشد زن را در جامعه به نام معنا (فریبا) (فریب دهنده و فریب خورده )معرفی و تبلیغ نمودند .

مدرس دانشگاه الزهرا افزود با معرفی زن به معنای (فریبا)زن را به موجودی بی هویت وعلت گناه در جامعه تبدیل و تعریف میکند که باید دربین ما مسلمانان و تأسی از آیات قران کریم به عنوان کتاب جاودانه ما ارزش حقیق زن به وی داده شود که نه تنها زن در ابتدای خلقت فریبنده و تنها فریب خورده نبوده بلکه همواره  خداوند زن را حتی بیشتر از مرد گرامی داشته است و ملاک برتری بین آن دو را تقوا معرفی میکند .

کارشناس برنامه سمت خدا با بیان اینکه برهنگی چه در تورات و انجیل و چه در قران ما مجازات خدا تعریف شده نه جایزه ولی در عصر حاضر برهنگی به یک ارزش تبدیل شده است ،در قسمت پایانی این کارگاه دکتر نیلچی زاده به پرسش و  پاسخ با دانشجویان حاضر پرداخت

photo_2016-08-01_13-27-54

کارگاه نقش روابط دختر و پسر در ازدواج:

خانم دکتر نیلچی زاده مدرس و سخنران این کارگاه در ابتدا با بیان اینکه خود شناسی مهمترین اولویت در برقراری ارتباط با جنس مخالف است وباید به دختروپسر قبل از برقراری یک رابطه شناخت کافی از نیازها و احساسات خود داشته باشند اذعان کرد: همیشه به جوانان ما گفته اند چه کسانی را انتخاب کنند و هیچ گاه نگفته اند که چه کسی را انتخاب نکنند ،بارها دچار شکست شده اند.

مدرس دانشگاه الزهرا در ادامه افزود: برخی ها به هوس پرانی های جنسی بر چسب عشق میزنند اما غافل از اینکه راه عشق و هوس دو راه متفاوتند  بر همین اساس عشق زلیخا برای یوسف هوسی بیش نبود و قران تا ابدالدهر دروغ زلیخا را فاش کرد و برعشق های دروغین و هوس پرستی مهرباطل زد.

وی در فرازی دیگر از سخنان گفت: وجود رابطه متعدد برای طرفین قبل از ازدواج ضریب خطای انتخابی که منجر به ازواج میشود را بالا میبرد زیرا هرکدام از طرفین به دنبال وجود حسن هایی در طرف خود است که دررابطه قبلی اش بوده  این انتخاب را بسیار سخت میکند.

خانم دکتر در میان سخنرانی خود به طرح پرسش از دختران و پسران پرداخت سوالی که وی طرح کرد عبارت بود “سه عواملی که باعث خواهد شد بطور قطع از همسر آینده خود جدا شوید کدام اند؟؟” که در  همین راستا تمامی حاضرین پاسخ های خود را عرضه کردند و خانم دکتر با بررسی هریک پاسخ ها هر یک از این عوامل را مو شکافی کردند و آن موارد را را با توضیحاتی کارشناسانه و همچنین راهکارهایی برای اصلاح آن تشریح کردند.

مدرس دانشگاه الزهرا با بیان اینکه زن و شوهر باید لباس همدیگر باشند و عیب های هم را بپوشند تصریح کرد: زن نقش مهمتری در عیب پوشی دارد و قدرت به مراتب بیشتری برای عیب پوشی دارد.

کارشناس برنامه تلویزیونی سمت خدا در فرازی دیگر از سخنان خود به تشریح سوال هایی پرداخت که باید دو طرف قبل از ازدواج از هم بپرسند و تصریح کرد: نباید سوال ما به گونه ای باشد که که جواب معلوم و پرسشگر پسند داشته باشد بلکه باید با درایت و مفهومی طرح شوند در پاسخ نیز باید با صداقت ودرایت جواب داد.

بخش پایانی این کارگاه به پرسش و پاسخ بین خانم دکتر نیلچی زاده و دانشجویان حاضر اختصاص یافت و در فضایی صمیمی و کارشناسانه به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.

photo_2016-08-01_13-28-01

بعد از اقامه نماز مغرب با حضور و نوحه خوانی یکی از خدام بارگاه آقا علی بن موسی الرضا در جمع دانشجویان مراسم وداع و عزاداری برگزار شد.

photo_2016-08-02_02-10-28

در صبح روز آخر اختتامیه یازدهمین اردوی جهاد اکبر انجمن اسلامی دانشگاه ارومیه برگزار شد که در آن ابتدا از مباحث مطرح شده در اردو آزمونی گرفته شد سپس از دانشجویانی منتخب در مسابقات دلنوشته و خاطره نویسی خواسته شد که مطالب خود را بخوانند و از ایشان در حضور دانشجویان تقدیر شد.

 

و بعد از اتمام اختتامیه دانشجویان برای حرکت به سوی ارومیه آماده شدند.

 

photo_2016-08-01_13-28-05

نمونه کوچکی از فضا سازی ها و کارهای دستی انجام شده در محل اسکان

photo_2016-08-02_02-26-12 photo_2016-08-02_02-26-17

در پایان لازم میدانیم از کلیه کادر اردو و دانشجویانی که در اجرای این اردوی جهادی تلاش نموده اند تشکر کنیم.

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

One Comment on “گزارش جهاد اکبر یازدهم انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه”

  • احسانی wrote on ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۵:۰۰

    سلام زیارت همه دوستان انجمنی قبول،گویا اردوی پربار و مفیدی داشتید خدا قوت به همگی خصوصا مسئولین زحمتکش

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک