فاکتورهای پیشرفت و تعالی/خانم عباسی

فاکتورهای پیشرفت و تعالی/خانم عباسی

یکی از فاکتورهای پیشرفت و تعالی؛ مدیریت صحیح سرمایه ها و دارایی هااست. در بسیاری مواقع بیش از آنکه با کمبود دارایی مواجه باشیم واز این جهت دچار خسران شویم، این مدیریت نا صحیح دارایی ها است که سبب می شود از دارایی های موجود هم نتوانیم به درستی استفاده کنیم.

pishraft

دانشجواین قشر فرهیخته! وموثردر جامعه که به قولی آینده ساز مملکت است و قراراست تا چرخ های علم و صنعت و فرهنگ و… این مرزوبوم را بچرخاند، درخور و نیازمند توجه خاص و ویژه ای است که از مسئولین دانشگاهی انتظار آن می رود.

دراین سیاهه بیش از آنکه از نداشته ها و کمبودها قصدانتقاد و گلایه داشته باشیم. گلایه از سوء مدیریت هاست و موارد این سوء مدیریت راهم ذکر خواهیم کرد ودر حد مجال راه حل هم ارائه می دهیم وخواستار پیگیری مجدانه هستیم.

دانشگاه ارومیه با بیش از۱۸۰۰۰دانشجو، سالانه پذیرای خیل عظیمی از دانشجویان غیربومی از اقصی نقاط کشور است. افرادی که به عنوان دانشجو برای کسب علم و دانش و فن وفرهنگ راهی دانشگاه می شوند. فراهم کردن بستری مناسب جهت رشد و تعالی دانشجویان از جمله وظایف دانشگاه است. این دانشگاه است که می بایست همانند مسئولی دلسوز آنها را در مسیررشد وکمال هدایت کند و این انتظار زیادی نیست، چرا که دانشگاه جز این وظیفه و نقشی ندارد.

در این راستا یکی از محیط های در خورتوجه علاوه بر محیط کلاس و دانشگاه خوابگاه ها هستند که در شکل گیری شخصیت و تعیین مسیرزندگی آینده دانشجو بسیار اثرگذارند.

محیط خوابگاهها از لحاظ امنیت و رفاه و اخلاق باید مورد توجه و مدیریت قرارگیرند.

از لحاظ رفاهی مشکلی که درحال حاضر مبتلابه اکثرخوابگاهها علی الخصوص خوابگاههای سطح شهر است؛ متناسب نبودن جمعیت با امکانات، از قبیل حمام، سرویس بهداشتی،یخچال و… است.علاوه براین کمبودها مشکلات اساسی تر از عدم بررسی و انجام به موقع امور ناشی می شود؛ مانند عدم نظافت مرتب و به موقع، عدم روشن کردن به موقع خوابگاهها، پیگیری سریع و به موقع خرابی هاو…

از لحاظ امنیتی هم هستند خوابگاههایی مانند، خوابگاه دخترانه آوا که در محیط هایی نه چندان مناسب واقع شده اند و یا بعضی خوابگاهها که به سبب سرپرستی ضعیف، در آنها ورودهای بدون اجازه و غیرقانونی دیده می شود.خوابگاههای دخترانه داخل دانشگاه هم از حفاظت ضعیفی برخورداراند.

ازجهت اخلاقی هم که جنبه ای بسیارحائز اهمیت است؛ بازخوابگاه های خودگردان بیشتر مبتلابه این دست مشکلات اند. خوابگاههای خودگردان سطح شهرکه قریب به اتفاق دانشجویان ساکن آن بچه های ورودی اند و از این جهت دارای حساسیت زیادی اند؛ با این حال شاهد مشکلات بیشتری در آنها هستیم. دانشجویان ورودی که به لحاظ سن کم وبی تجربگی و دوری از خانواده شدیدا آسیب پذیراند، با کم توجهی وسهل انگاری ، درگیر مشکلاتی می شوند که در آینده باید با صرف هزینه های گزاف به رفع آنها بپردازیم.

از جمله اصول مدیریتی صحیح توزیع عادلانه امکانات است، این که بسیاری از اتاق های خوابگاههای داخل دانشگاه علی رغم ظرفیت شش نفره، سه چهار نفره هستند درحالی که دانشجویان در خوابگاههای خودگردان داخل شهر در اتاق های هشت نفره با بسیاری مشکلات درگیراند؛ از سوء مدیریت است. این که خوابگاه طوبی را بدون هیچ ملاک و میزانی به صورت رندمی و یا با سفارشات به دانشجویان کارشناسی می دهند بی عدالتی است.

مشکل دیگرخوابگاههای خودگردان حضور دانشجویانی از دانشگاههای آزاد و غیرانتفاعی است که به نوبه خود مشکلاتی را به دنبال می آورد.

یکی از تدابیرموثر در امر سالم سازی فضای خوابگاهها این است که در گزینش سرپرست خوابگاهها فاکتورها و حساسیت های لازم لحاظ شود. سرپرست های خوابگاهها اگر افرادی با کارشناسی مسائل فرهنگی و دینی ومطلع و دلسوزباشند نه تنها مانع از بسیاری آسیب ها به دانشجویان می شوند بلکه حتی مسیراهداف دانشگاه راهم هموار میکنند.اینها مسائلیست که احساس می شود باید دغدغه نهاد رهبری و معاونت فرهنگی هم در دانشگاهها باشد. این دو نهاد مسئول در قبال سلامت اخلاقی وفرهنگی و دینی دانشجویان؛ چقدر در این امرخطیر دغدغه دارند و پیگیراند؟!

این نکته که علاوه برمشکلات رفاهی، خوابگاهها از لحاظ فرهنگی و اخلاقی چقدر رصد می شوند و مشکلاتشان آسیب شناسی و راه حل برایشان درنظرگرفته می شود جای تامل دارد.

سرچشمه شاید گرفتن به بیل                   چوپرشدن شاید گذشتن به پیل

 

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک