سخنرانی پدر شهید “احمدی روشن” در “جهاد اکبر۱۲”

سخنرانی پدر شهید “احمدی روشن” در

به گزارش سایت تحلیلی خبری دانشجویان مستقل، پدر شهید احمدی روشن در جمع دانشجویان شرکت کننده در دوازدهمین دوره اردوی آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر حضور یافت و به سخنرانی پرداخت.

 

وی در ابتدا با صحبت درمورد پیشینه شهید مصطفی احمدی روشن و شروع فعالیتش در دانشگاه و سپس در سایت هسته‌ای نطنز، در ادامه سخنرانی‌اش و در پاسخ به سوال مجری برنامه درمورد توافقنامه ژنو پاسخ داد: چیزی که به عنوان گزارش از سوی تیم مذاکره کننده هسته‌ای منتشر شده بود، قابل تقدیر بود، اما بعد از آن که واقعیت مشخص شد و خواستند ما را به عنوان خانواده‌های شهدایی که بعد از توافقنامه با رئیس جمهور دیدار کردند شرکت کنیم، ما شرکت نکردیم، چون واقعیت این است که هم اکنون هم ما دقیقا نمی‌دانیم ماهیت این توافقنامه چیست و البته هیچ کس نمی‌داند.

IMG_9975

در این زمان که در گوشه و کنار دیار ما سخن از سازش می آید و عده ای حلقه افتخار را بر گردن سازشگران می اندازند و ندای عزت و اقتدار سر می دهند، بد نیست که گوشه نگاهی به گلبرگی از سخنانی پخته و جا افتاده از پدر قهرمان و اسطوره ای ملی داشته باشیم که می ترسیم جای خالیش در میان ازدحام امضاهایی پی در پی گم شود و ما در غفلت تمام، برای همیشه مدیون تنها یادگارش علیرضا شویم.

 

تنها کاری که در این ورطه زمان از دستمان بر آمد آن بود که دقایقی را پای صحبت های پدری همچنان محکم و استوار در مسیر ولایت بنشینیم تا قهرمان واقعی و راهش را هیچگاه فراموش نکنیم.

مجری بی مقدمه می گوید: “می خواهیم از خصوصیات شهید برایمان بگویید.

و پدر شهید بعد از سلام به حضار سخنان حق و دلنشین خود را این چنین آغاز می کند. شما برای من به منزله ی مصطفی می مانید و من این را قلبا می گویم. دیدید که بعد از شهادت شهدای هسته ای و مصطفی، شش هزار دانشجوی دانشگاه های کشور رشته ی خود را به فیزیک هسته ای تغییر دادند که این تغییر رشته دانشجویان شعاری همراه با شعور و عمل بود و دانشجویان با این باور خود درس بزرگی به خانواده های شهدا دادند. هنگامی که علم از دست یک نفر افتاد شش هزار نفر اعلام آمادگی کردند که این علم را به دست گیرند.

IMG_9990

وقتی از من می خواهند که به دانشجویان توصیه ای کنم، خجالت می کشم از این که به این نیروی جوان توصیه کنم و از آن ها می خواهم که نحوه سوالشان را تغییر دهند.

 

روی صحبتم با همه ی شماست. هم با پسران و هم با دختران. دختر های ما هم در سال های جنگ تحمیلی حضور موثر خود را ثابت کردند.

IMG_9984

مصطفی در دوران دبستانش مانند شما شیطنت های خودش را داشت و دوران راهنمایی را در همدان به پایان برد. عضو بسیج بود و الحمدلله دوستان بسیار خوبی داشت. در کنکور سراسری با رتبه سه رقمی در دانشگاه شریف پذیرفته شد. مسئول فرهنگی بسیج بود و کانون نهج البلاغه را راه اندازی کرده بود.

 

اندیشه ی مصطفی اندیشه ی متمایزی بود. در زمان دانشجویی اش سوخت موشک اختراع کرد و در حیاط دانشگاه آزمایش شد و به نتیجه رسید. وقتی دلیل و هدفش از این کار را از او می پرسند، می گوید: ” مردم مظلوم فلسطین چگونگی انجام این کار را نمی دانند و ما باید به آن ها آموزش بدهیم و آن ها را در این زمینه حمایت کنیم. ”

 

فکر می کنید مصطفی این سوخت را از چه ساخت؟… مصطفی این سوخت موشک را از نیشکر می سازد. زمانی کامپوتری را از آقای ولایتی قرض کرد و گفت که می خواهد به وسیله آن، صدای مظلومیت فلسطین را به گوش مردم برساند که این قضیه را آقای ولایتی در دوران کاندیداتوری ریاست جمهوری خود مطرح کردند. و بعد هم که در سایت نطنز مشغول فعالیت شد.

IMG_9962

در دولت اصلاحات خنجر استکبار از پشت در کمر ما فرو رفت و حق غنی سازی اورانیوم از ما گرفته شد و نطنز بسته شد. مصطفی در آن زمان بسیار ناراحت بود. از این که بودنش دیگر فایده ای ندارد. می‌خواست نطنز را ترک کند که من به ماندن تشویقش کردم.

 

زمانی که به دستور رهبر معظم انقلاب و پرسش از مردم سایت دوباره باز شد، مصطفی و همه بچه ها دیگر شب و روز نداشتند تا این که به غنی سازی ۵/۳ و ۵ درصد برسند و الحمدولله این کار توسط مصطفی و دیگر شهدا انجام شد.

 

هنگامی که به غنی سازی ۲۰ درصد رسیدیم، فایده اش را از مصطفی پرسیدند و او پاسخ داد: ” ما باید به استکبار جهانی ثابت کنیم که درغنی سازی از یک درصد تا بیست درصد، قدمی به آن ها احتیاجی نداریم و به تنهایی قادر بر آنیم. ” ببینید که این سخن، پهنای نظر شهدا را چگونه به وضوح به ما نشان می دهد!

IMG_9988

این اتفاق افتاد و این صنعت به عنوان یک میراث از شهدای هسته ای به ما رسید. میراثی که استکبار جهانی را به وحشت انداخت و آن را به ناچار به پای میز مذاکره کشاند.

 

مجری در اینجا دو سوال از پدر شهید می پرسد.

 

۱) شباهت میان این دوران یعنی توافق نامه ژنو و دوران توافق نامه سعد آباد را در چه می دانید؟ آیا از منظر شما این دو دوران شباهتی به هم دارند؟

 

۲) چرا برخی از همکاران شهید از کار اخراج شدند؟

 

پدر شهید سوال مجری را این گونه پاسخ داد: توافق نامه سعد آباد خیانتی بود که از جانب برخی مسئولین و نیروهای داخلی نسبت به ما شکل گرفت.

IMG_9983

هنگامی که در آن زمان کل ۵ دستگاه سانتریفیوژر ما را پلمپ کردند. خواستار ۴ تا، ۳ تا، ۲ تا از آن ها شدیم اما عددی به ما ندادند. و بعد اورانیم های غنی شده ما را گرفتند و با نهایت بی شرمی تاسیسات ما را پلمپ کردند و دوربین های مداربسته ای را تعبیه کردند تا حتی در اطراف آن هم حق تردد نداشته باشیم. خود همین جک استراو در آن زمان آن قدر به خود مغرور شده بود که پایش را با کفش روی میز می گذارد و در حال سیگار کشیدن با مسئولین ما حرف می زند.

 

زمانی حضرت امام (ره) دستور می دهند که مامور کنسول شوروی را پیش ایشان بیاورند و همانجا به یک سپاهی دستور می دهند که آن سیلی ای را که آن ها به ما زدند به آن ها پاسخ گوید.

 

ببینید این گونه است که وقتی که به گوش خانم حضرت زهرا(س) سیلی می زنند این رسم می شود که در گوش حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) هم سیلی زنند و بر دهان مبارک امام حسین(ع) هم چوب خیزران بکوبند…

 

حضرت امام (ره) فرمودند که استکبار جهانی سگ است و ایشان حرفی را زدند که درست به اندازه آنان است.

 

ما آن زمان چیزی جز ۵ سانتریفیوژ برای از دست دادن نداشتیم ولی حالا خیلی چیز ها برای از دست دادن داریم!

 

۲۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آب نبود که به این سادگی از دستش دهیم اما آن ها این کار را کردند!

 

می خواستند به پای جوانان ما قفل بزنند که زدند!

 

در آن زمان ۵۰۰۰ دستگاه و امروز ۱۹۰۰۰ دستگاه داریم!

 

آن موقع غنی سازی ۵/۳ و ۵ درصد داشتیم و امروز غنی سازی ۲۰ درصدی!

 

دستگاه های این زمان در فردو ۳ برابر دستگاه های آن زمان هستند و سه برابر آن ها کار می کنند.

 

آن هایی که می گویند ما به غنی سازی ۲۰ درصد احتاجی نداشتیم، دروغ می گویند! اگر نداشتند برای چه از آغاز میلیاردها پول مردم را خرج آن کردند؟! برای چه ۵-۶ خانواده را این گونه بی سرپرست کردند؟!

IMG_9988

مصطفی می گفت که ما با ۲۰ درصد می خواهیم رادیو داروهایی درست کنیم که بیماری های صعب العلاج را درمان کند.

 

و متاسفانه بعضی از مسئولین گفتند که ما تهدید های دشمن را جدی نگرفتیم و این احمقانه ترین جوابی است که می توانستند بدهند! چرا یک همچین نیروهای ارزنده ای را به سادگی از دست دادند، آن ها احمقند که گفتند ترور مصطفی را جدی نگرفتند.

 

روزی خبرنگاری از روزنامه شرق سیستان و بلوچستان با ما مصاحبه کرد و پرسید: ” حاج آقا شما بعد از توافق نامه ژنو دعوت شدید که پیش رئیس جمهور روحانی بروید؛ چرا نرفتید؟! من گفتم: “ببین برادر، هنوز نتیجه مشخص نیست! من برای چه باید بروم؟! بروم که چه بگویم؟! اگر نتیجه دیدیم که می رویم و تشکر هم می کنیم و گرنه …”

 

که دیدید نتیجه چه شد و حضرت آقا چه نامه ای در جواب نامه ی روحانی خطاب به او نوشتند. جوانان! شما باید بینش و بصیرت داشته باشید و کنه نامه ی حضرت آقا را بفهمید که “المومن کیّص”

 

عرض کردم که یک بار توسط همین آقایان تازیانه استکبار جهانی به بدن ما خورد و ما نباید می گذاشتیم که دوباره تکرار شود! اگر من آن روز خدمت آقای روحانی رسیده بودم و امروز پیش شما می آمدم، شما باید از من دلیل می خواستید و سوال می کردید که چرا؟

 

دیدید که حضرت آقا چه جوابی به آن ها دادند، مثل همیشه جوابی همچون مو باریک و همچون شمشیر برّنده که فرمودند: “دست یابی به آنچه مرقوم داشتید، درخور تقدیر و تشکر است.”

 

در پایان دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل با بوسه بر دستان گرم و پر مهر این پدر بزرگوار شهید، با تقدیر و تشکر از طرف همه ی دانشجویان لوح یادبودی را تقدیم ایشان کردند و این پدر بزرگوار شهید والا مقام، شهید مصطفی احمدی روشن، با تشکر بیان کردند: ” شما دانشجویان احسان را در حق ما تمام کردید و من این لوح را به خود اتحادیه شما، اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل تقدیم می کنم و از شما می خواهم که خطی نوشته و بالای آن بزنید که هروقت چشمتان بر آن افتاد به یاد شهید ما افتاده و فاتحه ای برایش بخوانید”

 

یاد و خاطره این شهید را گرامی داریم و فاتحه و صلوات را تقدیم روح والای آن کنیم.

 

و در پایان دانشجویان با سردادن شعارهای احمدی احمدی راهت ادامه دارد پدر شهید را بدرقه کردند.

IMG_9995

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

۳ Comments on “سخنرانی پدر شهید “احمدی روشن” در “جهاد اکبر۱۲””

 • م-م-مداین wrote on ۱۳ اسفند, ۱۳۹۲, ۱۹:۴۲

  آزمون و خطا برای راههایی که برای اولین بار پیموده میشود عیب نیست . اما جاکمان ما راههایی که قبل از ما توسط سایر ملل پیموده شده و شکست جورده را مجددا میپیمایند . روح شهید احمدی روشن شاد باد . اما پدر شهید محترم ! اگر قرار باشد علت ها و برای چه ها بپرسیم در طول حاکمیت جمهوری اسلامی ایران خیلی زیاد است یکی را من بپرسم و شما جواب دهید اگر قرار بود بعداز چند سال پس از قبول صلح از سوی صدام و قبل از اینکه فتنه از روی زمین رخت بربندد و از طریق کربلا به قدس شریف برسیم صلح بکنیم آن چند سال جنگ را برای چه ادامه دادیم و هزاران نفر برای چه شهید شدند؟ شما میخواهید که اشتباه را تا آخر ادامه دهیم؟ و مردم به فلاکت بیفتند؟

 • م-م-م wrote on ۱۶ اسفند, ۱۳۹۲, ۱۸:۱۰

  معلوم نیست این پدر محترم به فکر مردم و گذران زندگی آنها هستند یا به فکر پسرشان . اگر پسرشان در راه مردم این مملکت شهید شده است . الان همان مردم تصمیم گرفته اند به سیاستهای آقای روحانی رای دهند و خواهان اجرای وعدهای آقای روحانی اند.

 • عباسی wrote on ۱۶ فروردین, ۱۳۹۳, ۸:۵۸

  باسلام. درست است از خطا و اشتباه برای انسان غیر معصوم گریزی نیست. نه هشت سال جنگ اشتباه بود و نه صلح در آن مقطع. از طرفی ما مجبور به انجام هردو شدیم و در اولی که جنگ بود ناگزیربه دفاع بودیم دیگری جام زهری بود که نوشاندند. اکنون بحث این است که ما یک بارتجربه اعتماد و کوتا آمدن در برابرخواسته های غرب را داریم و برسر این تجربه بهای سنگینی دادیم و بسیار عقب افتادیم. آیا عاقلانه است که باردیگر این داستان خنده دار با غربی ها را تکرار کنیم؟! این است آزمون و خطایی که شما مثال می زنید؛ نه خونی که پای خدمت و پیشرفت و عزت و سربلندی ملتی ریخت و الان دارد پایمال می شود.
  آیا به ازای بهای سنگینی که در اولین گام توافق نامه دادیم و چیزی برای ادامه مذاکرات در دستمان نمانده، چیزی درخور به دست آوردیم که به درد مردم و گذران زندگی آنها بخورد؟ آیااوضاع مردم بهترشده ویا چشم اندازی از بهبودی در آن دیده می شود؟ ما سعی می کنیم به کارهای دولت خوش بین باشیم درحالی که اصلا به مذاکرات خوش بین نیستیم.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک