چرائی و چگونگی تجمعات پی در پی دانشجویان در مقابل ستاد مرکزی/بهرام ازلگینی

 

چرائی و چگونگی تجمعات پی در پی دانشجویان در مقابل ستاد مرکزی

 DSC_0101

برخلاف روزهای سرد آخر سال، بازار شایعات این روزها داغ است؛ دیگر خبری از آن روز های نسبتاً آرام در دانشگاه نیست و هر روز حاشیه جدید و سخن تازه ای از دانشگاه به گوش می رسد، به نظر می رسد بعد از تحولات مدیریتی که در دانشگاه اعمال شد متولیان جدید امور در اولویت شناسی خود دچار خطا شده اند و با رفتار های پارادوکس گونه خود، هیزم بر آتش حاشیه ها گذاشته و در واقع نه تنها عکس العملی نشان نداده اند بلکه گوش هایشان را بر هشدارهای دلسوزانه انجمن اسلامی دانشجویان نیز بسته اند.

بی شک می شد با مدیریتی صحیح این حواشی را به نوعی جمع و جور کرد که بیشتر از این آبروی دانشگاه در سطح کشور نرود و شاهد فرار دانشجویان از دانشگاه به دلیل آنچه عدم وجود امنیت مناسب در محیط خوابگاه می دانند، نباشیم؛ اگر بخواهیم لیستی از اقداماتی که مسئولین واکنشی در برابر آنها انجام نداده اند را ذکر کنیم خارج از حوصله بوده و به قول معروف طوماری برای خود می شود .

به نظر می رسد اگر مسئولین جدید به جای اینکه هم و غم خود را صرف کارهای بیهوده نظیر تشکل سازی برای دولت «تدبیر و امید» کنند به جمع کردن حاشیه ها و پاسخ دادن به موقع به آنها می پرداختند؛ وضعیت اینگونه که شاهد آن هستیم نمی شد.

اما حالا یک اتفاق بسیار ناگوار افتاده است؛ جسد یک دانشجوی دختر در مجتمع خوابگاهی «بنت الهدی» کشف شده است و دانشجویان هم دلخور از حواشی این ماجرا هستند، عقل سلیم حکم می کند که فضای دانشگاه باید آرام و عزادار باشد؛ ولی ما شاهد هستیم که فردای همین روز مسئولین دانشگاه علیرغم تذکر انجمن اسلامی دانشجویان، مراسم جشن روز مهندس به جای عزاداری برای یک مهندس فوت شده برگزار می کنند و به اجرای کنسرت زنده، سوت و کف، احساسات دانشجویان عزادار را بیشتر جریحه دار نموده و محیط دانشجویی دانشگاه را بیش از پیش ملتهب ساخته است.

به دلیل همین بی تدبیری ها در دولت «تدبیر و امید» است که امید دانشجو نامید می شود و نهایتاً مجبور می شود دست به تجمع زده تا مطالبات خود را فریاد بزند. اما آنچه که در عمل به جای شفاف سازی و پاسخ قانع کننده، اتفاق افتاد فقط یک سری وعده و وعید بود که دانشجویان شنیدند.

در سال های گذشته ما نه یک نفر بلکه چند تن از هم دانشگاهیمان را بنا به دلایل مختلف و حتی خارج از محیط دانشگاه از دست دادیم؛ خوب یادمان هست که مسئولین وقت خود پیش قدم شده و برای شادی روح آنها مراسم برگزار کردند، اعلامیه و پلاکارد زدند و همه در جمع دانشجویان داغدار حاضر می شدند و اخبار مورد نظر را به موقع اطلاع رسانی و اگر هم قصوری در این زمینه متوجه آنها بود عذرخواهی می کردند. شرایط این جوری بود که دانشجویان در این خصوص دست به تجمع نمی زدند. البته این به معنای تأیید مطلق عملکرد هیأت رئیسه قبلی نیست.

اما عصر روز یکشنبه و ظهر روز دوشنبه ۱۱ و ۱۲ اسفندماه همان طور که همه شاهد بودید قریب به ۱۰۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه ارومیه با تجمع در مقابل ساختمان ستاد مرکزی این دانشگاه خواستار پاسخگویی مسئولین دانشگاه در خصوص دلایل فوت این دانشجوی دختر و بالاخص رسیدگی به مشکلات صنفی و رفاهی دانشگاه شدند که منجر به پرسش و پاسخ دانشجویان با برخی از مسئولین جدید دانشگاه شد.

اما در این تجمع مطالبات زیادی مطرح شد که در این میان یکی از دانشجویان سخنی به حق بر زبان راند که آیا واقعا خیلی سخت بود از طرف دانشگاه یک تسلیتی نوشته و زده می شد؟ آیا زدن یک متن دو خطی در سایت دانشگاه برای تسلای خاطر خانواده آن مرحومه، همکلاسی ها و سایر دانشجویان داغدار نیاز به تدبیر و گذشت زمان داشت؟

یا دیگرانی که در پاسخ به اظهارات دکتر نظریانی (معاون دانشجویی) که بیان داشت در مورد درمانگاه و … نظرسنجی خواهم کرد! گفتند: به جای نظر سنجی بهتر است نظارت کنید و این حرف شما یعنی به دانشجو اعتماد نداریم و ما داریم دروغ می گوئیم و حتماً باید با چشم خودتان ببینید؟!

اما در پایان تشکل انجمن اسلامی دانشگاه به عنوان نماینده دانشجویان و در چارچوب قانون و اساسنامه خود در نظر دارد تا جهت مشارکت و حضور دانشجویان برای برنامه ریزی و نظارت بر امور صنفی و رفاهی دانشگاه اعم از امور تغذیه، امور خدماتی (فروشگاه ها، دفاتر تکثیر، ایاب و ذهاب دانشجویان، وام ها و…)، درمانگاه، اردوها، امور کمک آموزشی و مراکز کامپیوتر، خدمات آموزشی مرتبط با دانشجویان و امور دیگر و انعکاس آن به مسئولان، افرادی را جهت همکاری مستمر با مراکز نامبرده معرفی نماید. لذا به عنوان یک مطالبه عمومی و صرفاً دانشجویی انتظار می رود که مسئولین دانشگاه نیز با این دانشجویان نهایت همکاری را مبذول دارند.

 

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک