گزارش جشن فناوری هسته ای

گزارش جشن فناوری هسته ای

بسم‌الله و بالله  و فی سبیل‌الله و علی مله رسول‌الله

عرض سلام دارم خدمت یکایک حضار محترم، دانشجویان، دانش‌پژوهان، اساتید محترم دانشگاه ارومیه و دانشجویانی از دانشگاه‌های دیگر. کاری که امشب در خدمت شما هستیم کاری روی‌هم‌رفته آکادمیک است، سخنرانی خطابی نیست کاری است پژوهشی در رابطه با توافقنامه صورت‌گرفته. بندبند توافقنامه را من در خدمت شما با استفاده از صبر و حوصله‌ی شما و عشق و ایمان و اعتماد و غیرت شما ارائه می‌کنم و شما هم صبوری‌کرده و فکرمی‌کنید.

            فضای این مجلس برخلاف مجالس متعددی که ظرف ۴ ماه گذشته بنده در دانشگاه‌های مختلف سراسر کشور حضور داشتم یک جوّ پرنشاط و خرم و شادی است و من در این فکرم در این چنین جوی بندبند توافقنامه را چگونه می‌توان تشریح و تحلیل کرد. اما از صبوری و عشق شما به میهن و به انقلاب اسلامی استفاده کرده بر آن سرمایه گذاری می‌کنم و کارم را شروع می‌کنم.

کار، کار جدی است. توافقنامه بسیار توافقنامه مهم و سرنوشت‌سازی است. باید وقت بگذاریم. باید یک  مقداری از احساسات و عواطف فاصله بگیریم و با طمأنینه و جدی به بررسی آن بپردازیم. به هر حال کار بزرگی دارد صورت می‌گیره. صرف‌نظر از اینکه ارزیابی ما چقدر مثبت باشد یا چقدر منفی یا مخلوطی از این دو باشد.

             عنوان این کار پژوهشی هست: “باور کنید من آدم دروغ گویی نیستم”. البته این جمله از آن من نیست، از آقای دکتر ظریف است. در این تحلیل می‌خواهم تلاش کنم زمینه‌ای فراهم شود تا بهتر بتوانیم در تأملات و ارزیابی‌هایمان به همه یا برخی از پرسش‌هایی که مطرح می‌کنم جواب بدهیم. آن سوالات اینها هستند:

۱ـ آیا به راستی آن‌طور که رﺋیس جمهور محترم آقای روحانی گفته‌اند “در نتیجه‌ی این ابتکار قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که تحریم‌‌ها و فشار راه به جایی نخواهد برد و راهی جز احترام متقابل و مذاکره‌ی عزتمندانه وجود ندارد”، آیا اینطور است؟

۲ـ آیا به راستی آن‌طور که رﺋیس جمهور گفته‌اند: “فرزندان … انقلابی توانستند حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را در صحنه‌ی بین‌المللی اثبات کنند”؟

۳ـ آیا به راستی آن‌طور که آقای روحانی می‌گویند: “همه‌ی اصول و خطوط قرمز نظام” در این مذاکرات رعایت شده است؟

۴ـ آیا اینک با این توافقنامه آن‌طور که آقای رﺋیس جمهور می‌گویند: “حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران مورد اذعان قدرت‌های جهانی قرار گرفته است”؟

۵ـ آیا آن‌طور که آقای رﺋیس جمهور می‌گویند: “دستاوردهای قطعی این توافق اولیه به رسمیت شناخته‌شدن حقوق اولیه‌ی ایران است”؟

            ۶ـ نیز موافق مدعای وزیر امور خارجه آقای دکتر ظریف آیا “براساس این توافق ساختار برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به طور کامل حفظ می‌شود”؟

۷ـ نیز موافق مدعای وی آیا: “تحریم نفتی ایران متوقف می‌شود و درآمدهای نفتی آزاد خواهد شد”؟ آیا چنین است؟

 ۸ـ به راستی چرا از ابتدای این مذاکرات وزیر خارجه ایران همواره بر محرمانه‌ماندن آن اصرار و تأکید می‌کردند؟

۹ـ به راستی جریان مذاکرات از چه کسی و از چه کسانی محرمانه ماند؟ از آمریکایی‌ها؟ انگلیسی‌ها؟ فرانسویها؟ اسرائیلی‌ها؟ یا فقط از ملت ایران؟

۱۰ـ چرا هیچیک از طرف‌های مذاکراتی ما به ویژه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اصراری و تأکیدی بر محرمانه‌بودن این مذاکرات نداشتند؟

۱۱ـ آیا سند منتشرشده توسط وزارت خارجه‌ی ایران تنها سند موافقت‌‌شده است؟

توافقنامه‌ی ۴ صفحه‌ای ژنو حاوی ۴ بخش است. نخست دیباچه. دوم اجزای گام اولی که ایران متعهد شده اقداماتی را داوطلبانه انجام دهد. سوم اقدامات داوطلبانه‌ی ۱+۵  یا در واقع آمریکا و اروپا. و چهارم، اجزای گام نهایی راه حل جامع.

            نظر به اینکه در موضوع حق غنی‌سازی مشاجراتی میان محمد جواد ظریف و جان کری بلافاصله پس از انعقاد توافقنامه رخ داد و من این را در یک یادداشت کوتاهی ارائه کرده‌ام به حق غنی‌سازی نمی‌پردازم. ولی اگر در پایان مجالی بود راجع به حق غنی‌سازی توضیح می‌دهم که از حق غنی‌سازی چه باقی مانده است.

            چون فرصت خیلی کم است بنده از دیباچه عبور می‌کنم و به اولین بخشی که مربوط می‌شود به اقدامات داوطلبانه‌ی ایران، می‌پردازم، تحت عنوان حفظ ساختار یا عقبگرد فعالیت‌های هسته‌ای ایران.

نقل قول می‌کنم از عین توافقنامه. ماده‌ی یک: “از اورانیوم غنی‌شده‌ ۲۰ درصد موجود نیمی به صورت ذخیره‌ی ۲۰ درصد اکسید اورانیوم برای تولید سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران حفظ می‌شود مابقی ۲۰ درصد اورانیوم غنی‌شده باید به اورانیوم ۵ درصد رقیق بشود.” این یک قدم!

۲- ادامه‌ی همین بند اضافه می‌کند هیچ خط تولید بازتبدیلی نباید وجود داشته باشد که اورانیوم تبدیل‌شده‌به‌اکسید برگردد به اورانیوم‌غنی‌شده. چیزی حدود ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۵ درصد را ما با هزینه‌های بسیار و فداکاری شهدای هسته‌ای توانستیم از ۵ درصد به ۲۰ درصد برسانیم. مطابق بند اول تمام آن‌ها باید از بین برود. ایران اعلام می‌کند ظرف ۶ ماه مورد نظر، ۶ ماهی که مربوط می‌شود به اجرای این توافقنامه  اورانیوم غنی‌سازی بالاتر از ۵ درصد نخواهد کرد.

۳- ایران اعلام می‌کند که هیچگونه پیشرفت‌های اضافی در فعالیت‌های خود در تأسیسات غنی‌سازی خود در غنی‌سازی سوخت نطنز، فردو و اراک نخواهد داشت. همچنین این توافقنامه دارای پاورقی‌هایی هست که برخی از آن‌ها بسیاربسیار مهم‌تر از خود بندها هستند! خیلی جالب است! پاورقی اول مربوط به تأسیسات نطنز است. ۱- ایران هگزافلورید اورانیوم به سانتریفیوژهای نصب‌شده که هنوز فعال نشده‌اند تزریق نخواهد کرد. یعنی تعطیل غنی‌سازی ۲۰ درصد. ۲- ایران سانتریفیوژهای اضافی نصب نخواهد کرد. ۳- ایران در ۶ ماه اول سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین می‌کند. اهمیت این بند آخر در قید “از همان نوع” است. ۴- هیچ غنی‌سازی بیش از ۵ درصد در چهار  آبشاری که در حال حاضر در تأسیسات فردو، اورانیوم غنی‌سازی می‌کند، انجام نشود. ۵- ظرفیت غنی‌سازی در فردو افزایش داده نشود. ۶- هگزافلوریدuf6)) به دوازده آبشار دیگر تزریق نشود. آبشارها در حالت غیرعملیاتی خواهند ماند. ۷- هیچ اتصالاتی میان آبشارها ایجاد نشود .

            در پاورقی سوم که مربوط به رآکتور آب سنگین اراک است ایران اعلام می‌کند : ۱- در طی این ۶ ماه رآکتور اراک را راه‌اندازی نکند. ۲- سوخت آب سنگین به سایت رآکتور حمل نکند. ۳- سوخت بیشتری را تست نکند. ۴- سوخت بیشتری برای رآکتور تولید نکند. ۵- قطعات باقی‌مانده‌ی رآکتور را نصب نکند. من وقتی در اوایل آذر ماه(سه چهار روز بعد از توافقنامه) این قسمت مربوط به آب سنگین اراک را می‌خواندم دیگر نتوانستم ادامه بدهم.

            از خودمان سوال کنیم، آیا این اقدامات دلالتی جز تعلیق و تعطیلی هر گونه فعالیت در رآکتور اراک دارد؟ و آیا این اقدامات مقدمه و تمهیدی برای برچیدن کامل رآکتور آب سنگین  اراک و یا تغییر ماهیت دادن آن نیست؟ چنانچه اظهارات بعدی بسیار جدّی مقامات عالی‌رتبه‌ی آمریکایی و نیز رفتار مقامات عالی‌رتبه‌ی ایرانی را به موارد متعهدشده‌ی بالا اضافه کنیم به نحو روشن و بیّنی درخواهیم یافت که این دو سوال چقدر بجا و درست طرح شده‌اند. این  مطلب در آذر ماه نوشته شده است. امروز می‌دانیم نه مقامات ما که ملت ایران را نامحرم می‌شناسد که اخبار حاکی است که رآکتور آب سنگین اراک دارد ماهیتش عوض می‌شود. و حالا شما می‌خواهید کف بزنید و سوت بزنید هر کاری که می‌خواهید بکنید ماهیتش دارد تغییر می‌کند: تبدیل به آب سبک می‌شود. این به روایت از خبرگزاری‌های غربی است. بعدها خودتان مطالعه کنید و ببینید که چه بر سر رآکتور آب سنگین اراک آمده است. رآکتور آب سنگین اراک آنقدر مهم است که برخلاف آنچه که در مجلس شورای خفت‌بار ما می‌گذرد، که انگارنه‌انگار چه اتفاقی دارد می‌افتد، مدام در کنگره‌ی آمریکا مجلس نمایندگان و سنای آمریکا راجع به رآکتور آب سنگین ما بحث می‌کنند. شما در کجای ایران سراغ دارید راجع به رآکتور آب سنگین اراک بحث شود؟! در مجلس شورای اسلامی؟! در کجا؟ در دولت؟! سکوت مطلق! برای اینکه محرمانه است.

بند چهارم از توافقنامه : هنگامی که خط تبدیل اورانیوم ۵ درصد غنی‌شده به اکسید اورانیوم آماده شد ایران تصمیم گرفته که اورانیم‌های جدیدأ غنی‌شده تا ۵ درصد غنی‌شده را هم به اکسید اورانیوم تبدیل کند. بر طبق این معادلات روشن است که در طی این ۶ ماه، یک گرم هم بر ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌ی ایران افزوده نخواهد شد. یعنی باید ایران غنی‌سازی رابه طور کامل متوقف کند.

 بند پنجم: ایران هیچ تأسیساتی برای غنی‌سازی ایجاد نخواهد کرد. آیا روشن نیست که این تعهد ادامه‌ی پیشرفت کمی و کیفی تأسیسات غنی‌سازی را به طور کامل متوقف می‌کند؟ همچنین از خودمان سوال کنیم آیا امکان دارد این توقف کامل در راه حل جامع منتفی بشود‌؟ این مذاکرات در واقع برای راه حل نهایی است که پرونده‌ی هسته‌ای ایران جمع شود. آیا امکان دارد این توقف کامل در راه جامع منتفی بشود؟ آیا این قابل تصور است که آمریکایی‌ها از این توفیق چشمگیر خود یک وجب صرف‌نظر کنند؟ همین امروز مجددأ خبرگزاری آژانس فرانس پرس اعلام کرد: “تعداد سانتریفیوژهای ایران که حدود نوزده‌هزار بوده با توافقنامه ژنو تعدادشان به هشت هزار رسیده است”.  که الان در مذاکرات بعدی ژنو بحث سر چهار هزارتاست. نوزده هزارتا کجا و چهار هزارتا کجا؟!

بند ششم : ایران به فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ی نظارت‌شده‌ای ادامه خواهد داد که برای  انباشت اورانیوم غنی‌شده طراحی نشده باشد. آشکار است که این تعهد هر نوع فعالیت تحقیق و توسعه‌ی جاری و آینده را که به نحوی مرتبط با انباشت اورانیوم غنی‌‌شده باشد متوقف و منتفی می‌کند.

 بند هفتم : هیچ بازفرآوری و یا ساخت تأسیساتی برای بازفرآوری نباید انجام شود. به عبارت دیگر نه تنها هیچ تأسیسات بازفرآوری نباید ساخته شود، بلکه تأسیسات موجود هم باید برچیده شود. از خودمان سوال کنیم آیا همه‌ی کشورهایی که دارای برنامه‌ی هسته‌ای هستند چنین تعهداتی را به آژانس و یا به دولت آمریکا یا به شرکای اروپایی آن‌ها می‌دهند؟

چه اطلاعاتی را باید در اختیار بگذاریم؟

 ۱) اطلاعات درباره هر برنامه هسته‌ای ایران. شما برای شش ماه آینده، شش سال آینده، شانزده سال آینده، هر برنامه تأسیساتی هسته‌ای که دارید سایتی را می‌خواهید افزایش کمی بدهید یا سایتی را از نظر کیفی قوی کنید یا سایتی را پژوهشی کنید و هکذا تمام این اطلاعات راباید به آژانس اطلاع بدهیم.

 ۲) توصیف هریک از ساختمان‌ها‌ی هر یک از مراکز هسته‌ای. هر مرکزی، هر سایتی دارای تعدادی ساختمان است. ساختمانی که سانتریفیوژ در آن می‌چرخد. ساختمانی که سانتریفیوژهایی در آن انبار شده‌اند. ساختمانی که انواع قطعات یدکی در آن انبار شده‌اند. ساختمان‌های محل استقرار پرسنل متخصص و پرسنل فنی. تک‌تک ساختمان‌ها را باید مشخص کنیم که هر ساختمان برای چه کاری است.

 ۳) توصیف مقیاس عملیات هر یک از مکان‌هایی که سهمی در فعالیت‌های هسته‌ای دارند. عزیزانی که اطلاعات مختصری در این زمینه دارند می‌دانند که فعالیت‌های هسته‌ای در این کشور یک ماجرای محدودی نیست عرصه‌های گسترده‌ای از صنعت کشور در جاهای مختلف را درگیر خودش می‌کند. قطعاتی را که نیاز داریم بخش بزرگی از صنعت شما را در جاهای مختلف مملکت درگیر می‌کند. مقیاس عملیات هر یک از آن مکان‌ها را در هر جای ایران شما باید اسم و آدرس میزان عملیاتش را اعلام کنید. این اتفاق انجام شده است.

۴) اطلاعات درباره معادن اورانیوم و نیز کارخانجات تولید اورانیوم. این دیگر ربطی به غنی‌سازی اورانیوم ندارد ربطی به کلاهک هسته‌ای ندارد. چرا ما باید معادن اورانیوم را در هر جای ایران هر معدنی داریم با هر میزانی از غلظت چرا باید آدرس و مشخصات آن‌ها را در اختیارشان  بگذاریم؟

اطالاعات درباره‌ی منبع تمام مواد مورد استفاده. اینها افتخارآمیز نیست؟! و بند آخر؛ این اطلاعات ظرف سه ماه از اتخاذ این اقدامات فراهم خواهد شد. و در همین روزها این اتفاق افتخارآمیز و استقلال‌آفرین و عزت‌آفرین دارد صورت می‌گیرد.

بند نهم: تصویب یک پرسش‌نامه‌ی اطلاعات طراحی روزآمدشده برای رآکتور اراک. طراحی رآکتور آب سنگین اراک سخت برای غربی‌ها قابل توجه است. آن‌ها مدت‌هاست به دنبال این هستند که ببینند ما رآکتور آب سنگین اراک را چطور طراحی کرده‌ایم. و به کرات در جلسات و دیدارهای خود راجع به آن بحث می‌شود.

 بند دهم: برداشتن گام‌هایی جهت توافق با آژانس جهت فرجام‌بخشیدن به یک رویکرد حفاظتی برای رآکتور اراک.

بند یازدهم: دسترسی روزانه‌ی بازرسان آژانس. هنگامی بازرسان دیگری برای مقاصد دیگری در نطنز و فردو حضور ندارند و نیز بازرسی‌های دیگری به منظور دسترسی به بایگانی‌های مراقبتی آفلاین.

من واکنش‌های خودم را نمی‌گویم . ببینیم باراک اوباما راجع به توافقنامه ژنو راجع به این دستاورد مشعشع! فتح‌الفتوح! چه می‌گوید. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در مرکز سابان در پاسخ به سوالی درباره‌ی چیستی تضمین ساختن سلاح هسته‌ای توسط ایران ببینیم چه جوابی می‌دهد. می‌گوید: “هیچ تضمین بنیادینی وجود ندارد لیکن ما امکانات رصدی و نظارتی بی‌سابقه‌ای را طراحی کرده‌ایم که تعهدات و قول‌های ایران برای شش ماه آینده به دقت مورد راستی‌آزمایی قرار می‌گیرد”. ــ سابان یک مرکز صهیونیستی است که به نفع اسرائیل کار می‌کند ــ اوباما راست می‌گوید و برای خوش‌کردن دل صهیونیست‌های قسم‌خورده‌ای که آنجا حاضر هستند، به آن‌ها دروغ نمی‌گوید و نمی‌تواند دروغ بگوید. دسترسی روزانه بازرسان آژانس؟! به یقین در طول تاریخ آژانس بی‌همتا و یکتاست. آری به راستی یک چنین نظارتی در طول تاریخ بر هیچ کشور مستقلی تحمیل نشده است. آری، مراکز و سایت‌های هسته‌ای ما می‌باید روزانه افزون و جدای از بازرسی‌های سرزده، روزانه مورد بازرسی قرار بگیرد. می‌دانید چرا؟ برای اینکه ایران ظرف همین پنجاه شصت سال گذشته دو بار سلاح هسته‌ای بر دو تا شهر کاملاً مسکونی انداخته است. برای اینکه ایران این کار را کرده. برای اینکه ایران ظرف این شصت هفتاد سال در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲در واشنگتن کودتا کرده و دولتی که به صورت مردمی انتخاب شده بوده را سرنگون کرده، به خاطر اینکه نفت را دارد ملی می‌کند. برای اینکه ایران‌ در سال۱۹۷۳به کمک سازمان مرکزی اطلاعاتیش سی آی اِی در شیلی کودتا می‌کند و حکومت مردمی دیگری را سرنگون می‌کند ــ حکومت دکتر سالوادور آلنده ــ برای اینکه ظرف ۵۰-۶۰ سال گذشته ایران و دولت‌های  نماینده  شما بارها و بارها به کشورهای مختلف حمله نظامی و قشون‌کشی کردید و به زن و بچه و هیچ‌کسی هم رحم نکردید. برای اینکه شماها کسانی هستید که برای سیطره بر ویتنام و مجموعه کشورهای جنوب شرق آسیا سال‌های سال وجب به وجب جنگل‌ها را در ویتنام بمباران شیمیایی کردید. باید هر روز مراکز هسته‌ای شما مورد بازرسی قرار بگیرد ولی ما نه، ما آمریکایی‌ها نه، مشکلی نداریم، ما هیچیک از این جنایات و خونریزی‌ها را مرتکب نشده‌ایم.

 بند دوازدهم: “بازرسان آژانس می‌توانند دسترسی مدیریت‌شده به مکان‌های ذیل را داشته باشند:

الف: کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ.

ب: کارگاه‌های تولید چرخنده‌های سانتریفیوژ.

ج: تأسیسات ذخیره‌سازی. یعنی ما باید هر جای ایران و هر تأسیسات ذخیره‌سازی هر چیزی در رابطه با هسته‌ای‌ را بتوانیم بازرسی کنیم. اطلاعاتش را که در بند قبلی، آن ۶-۷ بند باید قبلا ارائه کنید و بعدأ بازرسی انجام شود. راستی‌آزمایی‌ها را می‌بینید؟

د: معادن اورانیوم و کارخانجات تولید اورانیوم. دوستان به خاطرشان می‌آید همین چند وقت پیش، حدود یک ماه و نیم دو ماه پیش از یکی از معادن اورانیوم در بندرعباس بازدید شد؟ خاطرتان می‌آید؟ نه! ماده الف کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ. یک پاورقی بسیار مهم دارد که اگر مهم‌تر از خودش نباشد اهمیت کمتری هم ندارد. نگاه کنید پاورقی اعلام می‌کند: تولید سانتریفیوژ ایران در این ۶ ماه منحصر به جایگزین‌کردن ماشین‌های معیوب خواهد شد. این چه معنایی دارد؟ هیچ! یعنی تولید سانتریفیوژ توقف. یعنی این! چرا نگرانی؟ ترس ندارد. تولید سانتریفیوژ تعطیل، مطابق توافقی که کردیم. این فتح‌الفتوح است؟ این یک دستاورد بزرگ است؟ تولید سانتریفیوژ متوقف! مگر… مگر برای جایگزین‌کردن ماشین‌های معیوب. بالاخره ظرف این ۶ ماه برخی از سانتریفیوژها از کار می‌افتند و عیب پیدا می‌کنند و خراب می‌شوند. برای آن موارد. ۲ تا ۳ تا ۵ تا و هر چندتا … فقط همان‌ها. غیر از آن هیچ سانتریفیوژی جایگزین نمی‌شود.

20140408_205444

            از خودمان بپرسیم دسترسی و بازرسی این قبیل اماکن چه ارتباطی با غنی‌سازی اورانیوم دارد؟ یعنی کارخانه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارخانه‌های تولید چرخنده‌ها. برادران و خواهران عنایت بفرمایید، از خودمان سوال کنیم که دسترسی و بازرسی این قبیل اماکن چه ارتباطی با غنی‌سازی اورانیوم دارد؟ چرا باید بازرسان آژانس هم از محل و مکان تأسیسات فوق اطلاع داشته باشند و هم امکان بازرسی از درون آن‌ها داشته باشند. جا دارد متذکرشوم که از ابتدای مناقشات آمریکا و متحدان اروپاییش در ایران بر سر مسئله هسته‌ای، این نخستین بار است که آمریکا و اروپاییان یک چنین درخواست دسترسی اطلاعاتی بیکران را به تمام اجزا و جوارح  و جزئیات تأسیساتی و کارگاهی و تولیدی و محل و آدرس آن‌ها را می‌کنند به طوری که اینک به نظر می‌رسد تعلیق‌های خفت‌بار سال ۱۳۸۲در مقایسه با این مجموعه از تعلیق‌ها و توقف‌ها و نظارت‌ها، بازبینی‌ها و از بین بردن اورانیوم غنی‌شده تا۲۰ درصد و تبدیل آن به اورانیوم ۵ درصد و تبدیل آن به اکسید اورانیوم، چقدرکمتر رسوا و حقارت‌انگیز است. پیش از طرح داوطلبانه آمریکا و متحدانش خوب است یک جمع‌بندی از اقدامات داوطلبانه ایران داشته باشیم.

۱-        تمام ذخایر اورانیوم۲۰درصد غنی‌شده از بین می‌رود.

۲-        غنی‌سازی بالای ۵ درصد در تمام مراکز هسته‌ای ایران به طور کامل و برای همیشه متوقف و تعطیل ‌می‌شود.

۳-        اورانیوم غنی‌شده تا ۵ درصد در شش ماهِ موردِ نظر تماماً به اکسید اورانیوم تبدیل می‌شود.

۴-        غنی‌سازی توسط سانتریفیوژها نصب لیکن فعال‌نشده برای همیشه منتفی می‌شود.

۵-        نصب و فعال‌سازی سانتریفیوژهای نسل جدید منتفی می‌شود.

۶-        افزایش ظرفیت غنی‌سازی در تمام مراکز هسته‌ای ایران منتفی می‌شود.

۷-        رآکتور اراک راه‌اندازی نمی‌شود و سوخت آب سنگین به سایت رآکتور حمل نمی‌شود، سوخت بیشتری برای رآکتور تولید نمی‌شود، سوخت بیشتری برای آن تست نمی‌شود و قطعات باقی‌مانده رآکتور نصب نمی‌شود. جان کلام در یک کلام: رآکتور اراک آماده برای برچیدن یا تغییر شکل ماهوی می‌شود.

۸-        هیچ تأسیساتی برای غنی‌سازی ایجاد نمی‌شود.

۹-        هرگونه فعالیت‌های تحقیق و توسعه که زمینه‌ساز یا مرتبت با انباشت اورانیوم غنی‌شده باشد متوقف می‌شود.

۱۰-      تولید سانتریفیوژ متوقف می‌شود مگر جهت جایگزینی سانتریفیوژهای معیوب.

۱۱-      بازفرآوری و یا ساخت تأسیسات برای بازفرآوری هم تعطیل می‌شود.

۱۲-      اطلاعات و بازرسی‌های بی‌سابقه و بیکران، نه فقط درباره نطنز و فردو که شامل رآکتور اراک، کارگاه‌های ساخت سانتریفیوژها، ساخت چرخنده‌های سانتریفیوژها، انبارکردن سانتریفیوژها و چرخنده‌ها و منبع هرگونه مواد یا قطعه مرتبط باید به طور کامل فراهم شود. امیدواریم این جمع‌بندی قدری نه کاملاً، زمینه را برای پاسخگویی به بعضی از سؤالاتی که در ابتدا مطرح‌کردیم فراهم کرده باشد.

            آیا اینک می‌شود مدعی شد که: دولت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند تهدید و فشار راه به جایی نخواهد برد و راهی جز احترام متقابل و مذاکره عزتمندانه وجود ندار؟ مذاکره عزتمندانه همین است؟!!! این عزتمندانه است؟ احترام متقابل این است؟ اینجوری احترام متقابل گذاشته شده؟ آیا این سخن آقای رئیس جمهور راست است؟ این راستگویی است که: “فرزندان انقلابی توانستند حقانیت ملت ایران را در فعالیت‌‌های هسته‌ای در سطح بین‌المللی اثبات کنند”. چی را ما اثبات کردیم؟! چی را اثبات کردیم؟ خجالت نمی‌کشیم؟ چی را اثبات کردیم؟ آن‌ها را بستیم، آن‌هارا تعطیل کردیم! آن‌ها را هم دیگر راه نمی‌اندازیم. ۲۰ درصدی‌های تولید‌شده را  هم همه را تبدیل به اکسید ۵ درصد کردیم. چی اثبات شده؟!! ما معنی اثبات را می‌فهمیم؟ آیا به راستی: همه اصول و خطوط قرمز نظام در این مذاکرات و توافقنامه رعایت شده؟ آیا سخن آقای دکترظریف(۳/۹/۹۲) در ژنو راست بوده که: “بر اساس این توافق ساختار برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به طور کامل حفظ می‌شود”. این حرف راست است؟ آیا سخن آقای دکتر ظریف(۲۷/۹/۹۲) راست است که: “ساختمان برنامه هسته‌ای ما حفظ شده است؟” آیا سخن معاون بین‌المللی وزیر امورخارجه آقای دکتر عراقچی راست است که: “ما اقداماتی را در گام اول توافق کرده‌ایم که باعث می‌شود کل ساختار هسته‌ای کشور حفظ شود، هیچ دستگاهی خاموش نمی‌شود، و هیچ برنامه‌ای به عقب بازنمی‌گردد”. آقای دکتر عراقچی برای چی دروغ می‌گویی؟ … یک صلوات دیگر بفرستید تا برویم بند دیگر. دوستان اگر همراهی بفرمایید. بنده بدون مشورت با مدیریت جلسه و بانیان جلسه دارم عرض می‌کنم اگر دوستان، عزیزان، عموماً نظرتان این است که اینطور بحثی، اینطور تحلیلی، اینطور ارزیابی موشکافانه توافقنامه را تحمل ندارید خوشتان نمی‌آید بنده هیچ اجباری ندارم بنده تشکر می‌کنم و بلافاصله خداحافظی می‌کنم ولی یادتان باشد از امثال بنده و آقای دکترصالحی گذشته و از عمرمان چیزی نمونده، یک چندصباحی در این عالم هستیم و بعد هم باید لنگ در هوا بایستیم و پاسخگوی پرونده خود باشیم! اما این ایران است ها … شما جوانان این مملکت، وارثان این کشور هستید. خنده و شوخی و تفریح جای خودش را دارد جایش اینجا نیست. عزیزان همراهی بفرمایید و حرمت دانشگاه و جلسه را نگهدارید.

فروپاشی ساختمان تحریم‌ها

داریم به قسمت‌های جالب‌تر می‌رسیم: حالا وقت آن رسیده بدانیم که اقدامات داوطلبانه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها چه بوده و تحریم‌ها چگونه فروپاشیده شده است. آن طورکه آقای دکتر ظریف و معاونشان و ریاست محترم جمهور دیده‌اند فروپاشیده‌شده، ترک‌برداشته، لرزیده، ریخته، ببینید چی شده با حرف و شعار و خطابه و سخنرانی نمی‌‌شود. توافقنامه را باید بگذاریم روبرویمان، دقیق. دوستان چک بفرمایید این مطالب دارد ضبط می‌شود بعدأ این نقل‌قول‌ها با توافقنامه را بگذارید کنار هم و قضاوت کنید. نه این اصلا نمی‌خواند این توافقنامه دیگری بوده فلانی گذاشته بود روبرویش. اصلأ اینا اینطوری نبوده. چنانچه اینگونه یافتید، بنده عذرخواهی خواهم کرد علنأ و رسما، اگر چنین چیزی را توانستید نشان بدهید.

۱-” این بند یکی از ۴ بند فوق‌العاده مهمی‌است که فروپاشی یا ترک‌برداشتن تحریم ادعایی دولت را می‌شود مورد بررسی قرارداد. ببینید راست می‌گویم یا دروغ می‌گویم! عین کلام “تلاش‌ها” جهت کاهش خوب دقت کنید, خیلی ظریف است “تلاش‌ها”، آمریکایی‌ها یک کار مینیاتوری واقعأ تحسین‌برانگیزی انجام داده‌اند. در ضمن من یک اعترافی را به شما بکنم من جان کری را خیلی نمی‌شناختم بَلاگی و تواناییش را و ایضأ خانم شرمن را. در مجموع سیاست‌های امریکا در عرض ۴۰ سال گذشته را تعقیب کرده‌ام بیشتر از ۴۰ سال تعقیب کرده‌ام. جاهای مختلف و مهم مثل حضورشان در ویتنام، مثل رابطه‌شان و موضع‌گیریشان در قبال مسائل فلسطین و اسرائیل، اینها را رها کردم اما بعد از این توافقنامه شخص این وزیر خارجه و معاونش را مورد ارزیابی قراردادم و کار تحلیلی ریز ظریفی که به قدر توان خودم توانستم انجام بدهم این بود که یک اعتراف هم به شما بکنم که بی‌اختیار هرگاه من هر یک از این دو نفر را در تلویزیون می‌بینم تحسین‌شان می‌کنم، می‌گویم خوشا ‌بحال آمریکایی‌ها که وزیر خارجه‌شان یک آدم غیرتمندی است، باهوش و ظریف، هوشمند و ثابت‌قدم. کارهای مینیاتورکاری را نگاه‌ کنید: “تلاش‌ها جهت کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران مکث می‌شود” چندبار این جمله را باید بخوانیم تا بفهمیم چقدر ظریف‌کاری شده، چقدر تدبیر در این گنجانده‌شده، “طوری که مشتریان موجود بتوانند میانگین موجود نفت خام راخریداری کنند”. عین توافقنامه است. این عین توافقنامه است ملاحظه می‌شود که در اینجا تلاش‌های بیشتر برای کاهش است که مکث می‌شود. یعنی، بنابراین، دولت آمریکا و دولت‌های اروپایی تلاش‌های بیشتر نمی‌کنند که میزان فروش نفت ایران کاهش پیدا کند تلاش بیشتر را مکث می‌کنند. همین یک کمی فکر کنید اینجا دانشگاه است تازه من نباید بیشتر از این توضیح  بدهم، هیچی. خیلی ساده، یعنی طور تحریم به میزانی که تا به امروز توانسته گسترده بشود به هر میزانی به اندازه‌ای که دو میلیون و پانصد شش‌صد بشکه فروش را در روز رسانده به ۱ الی ۱٫۲٫ دوستان بدانند بین ۱ الی ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در روز داریم می‌فروشیم این از طور میگذرد. خوب دارد فقط این را می‌گوید که این تلاش‌های بیشتر برای این است که این طور و گسترش را بیشتر کنیم. کار دیگری نمی‌کنیم یعنی طور کاملأ حتی یک میلیمترش هم جمع نمی‌شود کم نمی‌شود. آنچه با مکث، و نه توقف و برچیدن سازوکارها، مواجه می‌شود تلاش‌های هرچه بیشتر برای گسترش طور تحریم برای فروش نفت خام ایران، این یک قلم. به علاوه ایران نمی‌تواند نه مشتری‌های موجود خودش را تغییر بدهد. نمی‌تواند یعنی همین ۱ الی ۱٫۲ را نمی‌تواند به کسانی دیگر بفروشد بازارهای جدید ایجاد کند نمی‌تواند باید به همان مشتری‌ها و نه می‌تواند میزان فروش نفت خام خود را به همین خریدارها افزایش بدهد. کجا تحریم‌ها برداشته شده؟! آقای دکتر ظریف اینجا مجلس شورای اسلامی نیست. اینجا بندبه‌بند دانه‌به‌دانه کلمات تحلیل می‌شوند سوادمان یک خرده کم هست مزدور هم هستیم ولی بندبند این فتح‌الفتوح دیده می‌شود. اصلأ اینجوری نیست اصلأ و ابدأ. یعنی ۱ میلیمتر از طور تحریم فروش نفت کاسته نشده. شما اشتباه می‌گویید یا خدای ناکرده …. در اینجا یک سوال مبنایی باقی می‌ماند توجه کنند دوستان مهم است میهن‌مان است! منافع میهن‌مان است! ایران به راستی چگونه می‌تواند مکث آمریکا و متحدان اروپاییش را راستی‌آزمایی بکند با این سوال خودتان را جدی مواجه کنید. این توافقنامه مال بورکینافاسو یا ساحل عاج نیست مال ایران است، مال خاک عزیزی است که وقتی سرود  پخش می‌شود همه برمی‌خیزیم و ته دلمان می‌لرزد. به‌‌راستی ایران چگونه می‌تواند مکث آمریکا و متحدان اروپاییش را راستی‌آزمایی کند؟ آیا اساساً امکان راستی‌آزمایی در این زمینه وجود دارد؟ راستی‌آزمایی‌های  متعلق به ما را یک مرور بکنید. ما اول یک سری اطلاعات‌ها را می‌دهیم ما می‌گوییم فلان معدن در حومه فلان شهر، فلان کارخانه در بهمان جا است فلان ساختمان ذخیره‌سازی سانتریفیوژه، و هکذا، بعد دانه‌دانه این اطلاعات را که ما دادیم مورد بازرسی قرار می‌گیرد می‌آیند می‌بینند می‌شمرند سانتریفیوژها اگر ۵۰ تا۵۰۰ تا اضافه باشد می‌گویند کجا دارد تولید می‌شود؟  قرار نبوده تولید شود اگر کم بوده می‌گویند این ۵۰۰ تا که کم است کجا بردید؟ یا کجا فروختید؟ کدام سایت مخفیانه جدیدی دارید کار می‌کنید؟ تمام. راستی‌آزمایی می‌شود. حالا نگاه کنید تلاش‌های بیشتر برای کاهش بیشتر  فروش نفت فقط مکث می‌‌شود. حالا از خودتان سوال کنید چطوری ما  می‌توانیم مکث آمریکایی‌ها و متحدان اروپایی را راستی‌آزمایی کنیم؟ نه! واقعاً بشینید فکر کنید اگر قرار است جایی در این زمینه کار جدی شود همین دانشگاه‌هاست همین شماها هستید. عزیزان من، بشینید فکر کنید ما چگونه می‌توانیم راستی‌آزمایی کنیم، بگذارید یک موردی یک آزمایش تخیلی که ما در علم‌شناسی روش‌شناسی حوزه‌ای که من یکی از بی‌سوادان معروفش هستم بگذارید از این آزمایش تخیلی استفاده کنم تخیل کنید، تصور کنید که در میزان فروش نفت ما، اگر این یک میلیون بشکه بود در ظرف همین دو سه ماه رسید به ۸۰۰ هزار بشکه، ۵۰۰ هزار بشکه. یک میلیون بشکه شد ۵۰۰ ،۷۰۰ تا، یک مقداری کاهش پیدا کرد. حالا بعد ما ظاهراً خواهیم گفت که شما قرار بود مکث بکنید که ولی  مکث  نکردید. اگر آمریکا بگوید که این چه حرفی است؟ شما از کجا می‌گویید که ما تلاش بیشتر کردیم و تلاش‌های بیشتر ما موجب کاهش فروش نفت شما شده؟ شاید خریداران شما مشتریان شما منابع انرژی دیگه‌ای پیدا کرده‌اند، شاید پروژه‌های نیروگاه‌های هسته‌ای داشتند و ظرف این سه چهار ماه به نتیجه رسیده شاید منابع دیگر خورشیدی، امواج دریا، و هکذا… شاید آن‌ها را توانستند کاری کنند برنامه‌هایی از قبل داشتند و الان این ۳۰۰ هزار بشکه که شما کاهش فروش دارید برطرف شده، دیگر نیاز ندارند برای چه پول بدهند. شاید این اتفاق افتاده شاید توانستند صادرکننده‌های نفتِ ارزانتر و خوش‌معامله‌تری را پیدا کنند. شاید مثلا توانستند از نیجریه، نروژ، ونزوئلا از قطر از ام‌الفساد جهان اسلام، عربستان سعودی، شاید از این جاها جانشین پیداکردند با قیمت نازل‌تر. به چه دلیلی؟ شما پرونده را می‌گذارید زیر بغلتان می‌روید دادگاه بین‌المللی لاهه. چقدر وجاهت دارد؟ شعار و شور و هیجان را بگذارید کنار، بنشینید ببینید چقدر وجاهت دارد؟ در دادگاهی ما این پروندمان را بردیم . حرف ما موضع ما تحلیل ما چقدر وجاهت دارد؟ آیا واقعا محکمه‌پسند است؟ خوب من از فراهم‌کردن امکان بازگشت می‌گذرم. ادامه‌ی همان ماده آمده؛ ادامه تلاش‌ها،  امکان بازگشت مقدار توافق‌شده‌ای از درآمدهای نفتی که در خارج مسدود شده است. من تحلیل این را نمی‌کنم که مقدار توافق‌شده چقدر است؟ آخر مگر می‌شود یک توافقنامه بین‌المللی با این همه کش‌مکش ده ساله و این همه خبرگزاری‌ها و اهمیت بین‌المللی، مبالغی قرار می‌شود از اموال مسدود‌شده ایران به ایران بازگردد ــ بخشی از توافقنامه هست ــ اما مبلغ ذکر نشده باشد! مبلغ توافق‌شده!؟ شما اگر یک دوچرخه بخرید، یک ساعت بروید بخرید مغازه‌دار بنویسد یک مبلغی دریافت شد، شما چکار می‌کنید؟ یک دوچرخه یک ساعت یک وسیله‌ای؟ آن وقت آن می‌شود؟ یک مبالغ میلیارد دلاری توافق بشود ولی نیاید؟ یادتان می‌آید در ابتدا یکی از سؤال‌های من این بود که آیا توافقنامه دیگری هم وجود دارد؟ یک توافقنامه دیگری وجود دارد. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران دروغ می‌‌گوید که توافقنامه دیگری وجود ندارد. ناچار شده بگوید نان پیپره.Non paper  یعنی چی؟ توافق شفاهی یعنی چی؟ توافق شفاهی که کتبی شده اما non paper؟ یعنی چی non paper؟non paper  یعنی روی کاغذ نیامده، اما گفته می‌شود توافق شفاهیِ مکتوب‌شده است! اما بالاخره بی‌سوادهایی در این کشور پیدا می‌‌شوند که بدانند Non paper یعنی شفاهی. وقتی مکتوب را کاخ سفید انتشار می‌‌دهد و وزارت خارجه گفت اینها تفسیر است، فایده ندارد. این پاک‌کردن صورت مسأله نیست، خط‌خطی‌کردن صورت مسأله است. در دانشگاه‌ها کسانی پیدا می‌‌شوند که نکته سنجی می‌‌کنند، مشکل‌دار می‌‌کنند این شیطنت‌ها و حقه‌بازی‌ها را. اینجور نیست. Non paper شفاهی است. و وقتی مکتوب شد که دیگر معنی ندارد از “نان پیپر” حرف‌زدن.  پس بفرمایید کتبی بوده لیکن قرارمان با آمریکاییها این بوده که منتشر نشود؟! چرا قرار نبوده منتشر شود؟ آن وقت آمریکا این را منتشر می‌‌کند برای چی؟ برای اینکه می‌‌خواهد وجاهت حقوقی و سیاسی پیدا کند آن توافقاتی که صورت‌گرفته، مکتوب‌شده و قرار بوده انتشار پیدا نکند. قرار کی بوده؟ قرار شما بوده! آمریکایی‌ها قرارشان این نبوده؟ آمریکایی‌ها نیاز دارند این را اعلام کنند. برای اینکه اینها نمی‌‌توانند زیرآبی بروند برای اینکه اینها می‌‌ترسند پس‌فردا کسانی در ملت ایران پیدا شوند و این را زیر سوال ببرند بگویند کو؟ این را چه کسی گفته؟ بگویند آقا ما همان زمان ۲۴ نوامبر اطلاعیه رسمی‌کاخ سفید دادیم. خب، می‌فرمایید این تفسیر است؟ یعنی غلط است؟ چرا این را تکذیب نمی‌کنی، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران؟ چرا تکذیب نمی‌کنی؟ خانم افخم می‌آید می‌گوید، این یک تفسیر آمریکایی است! این یعنی چی، تفسیر آمریکایی‌هاست؟ بالاخره شما قبول دارید یا ندارید؟ اگر قبول دارید که قبول دارید. اگه قبول ندارید باید تکذیب کنید. عُرفتان است. شماها، حالا بنده که یک مقداری سوابق دیپلماسی دارم، شماها که سابقه دیپلماسی ندارید هم می‌دانید که وقتی یک حرفی را کج و کوله یک کسی می‌زند و بعد می‌آیند چک می‌کنند وقتی قبول ندارد، می‌بیند دروغ است باید تکذیب کند. علناً بگوید آقا من تکذیب می‌کنم. بنده فلان حرف را نزدم، بنده فلان فعل را مرتکب نشدم، فلان چک را نکشیدم، فلان ضمانت را نکردم و هکذا. چرا تکذیب نمی‌کنید؟ توافقی که در حدود ژانویه صورت گرفت، خیلی سریع هم انجام شد. دفتر مطبوعاتی کاخ سفید مجددأ یک خلاصه‌ای از توافق بر اجرای توافقنامه ژنو را منتشر کرد. من پریروز داشتم می‌خواندم مصاحبه‌ای از آقای دکتر ظریف، ‌گفته است که این هم نان پیپر بوده و قرار نبوده منتشر بشود.

            خب پس ما “مقدار توافق‌شده” را درز می‌گیریم که مجلس شورای اسلامی هم نمی‌دا‌نسته است! کمسیون روابط خارجی و امنیت ملی مجلس هم نمی‌دا‌نسته! و رئیس مجلس هم و شورای امنیت ملی کشور هم! من از همه اینها عبور می‌کنم. فقط سه تا بند را می‌گویم. بند مربوط به صادرات پتروشیمی و طلا و فلزات گرانبها و صنعت خودرو و… از اینها عبور می‌کنم چون که اینها بسیار ناچیز و ناقابل بودند. فقط سه تا بند را که فوق‌العاده مهم است در رابطه با تحریم. این سه تا را با من همراهی بکنید، با وطنتون و منافع انقلاب اسلامی همراهی بکنید. ببینید این سه تا مشخصاً، نقل قول دارم می‌کنم، عین توافقنامه را برای دوستان می‌خوانم.

۵- “هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل  انجام نخواهد شد.”

 ۶- “هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای توسط اتحادیه اروپا انجام نخواهد شد.”

 ۷- “دولت آمریکا از تحمیل تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای خودداری خواهد کرد.”

من این سه تا را توضیح می‌دهم. حق غنی‌سازی را اگر دوستان خواستید و مایل بودید من برایتان می‌گویم چون خیلی مهم است وگرنه به سلامت!

(در این لحظه افرادی که از ابتدای مراسم به نیت خرابکاری و بهم زدن مراسم حضور پیداکردند و نه به نیت استفاده از مراسم و یا حتی ارائه دیدگاه خود به عنوان مخالف با نقد ارائه‌شده از توافقنامه، سر و صداهای خود را به اوج رساندند و نظم مراسم را بهم زدند و رفتارهایی دون شأن دانشجو و یک محفل آکادمیک از خود نشان دادند که سبب ناراحتی و نارضایتی سایر دانشجویان شد. در ادامه جناب آقای دکتر زیباکلام به جهت رعایت نظم جلسه و حرمت آن، فرمودند: “جلسه برای این تشکیل‌شده که بنده توافقنامه ژنو را تحلیل‌کنم و عزیزانی هم که می‌خواهند استفاده کنند و بشنوند خب طبعاً حق دارند که بنشینند و به بنده هم که دعوت‌شده‌ام این حق را بدهید که کارم را انجام بدهم، عزیزانی هم که خسته شدند و مایل نیستند یا اذیت شدند از اینکه ارزیابی‌ها آن‌طور که فکر می‌کردند از آب درنیامده و یا توافقنامه آن‌طور که فکر می‌کردند نیست و یا بنده کج و معوج حرف می‌زنم، می‌‌توانند بزرگواری کنند و حرمت جلسه را رعایت کنند و اگر نمی‌‌توانند همراهی کنند جلسه را ترک کنند).

 آن سه ماده را عنایت کردید؟

شورای امنیت سازمان ملل هیچ قطعنامه تحریمی جدید مرتبط با هسته‌ای، و ماده بعدی اتحادیه اروپا هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای، دولت ایالات متحده امریکا و کنگره هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای. یک خورده کار مینیاتوری هم ما بکنیم که ببینیم آمریکایی‌ها چکارکردند در این توافقنامه؟ اول راجع به این جریان صحبت بکنم، دو تا قید در هر سه تا بند تکرار شده هم “جدید” و هم “مرتبط با هسته‌ای”. در “جدید” ببینید چی نهفته هست؟ “جدید” یعنی چی؟ یک خورده فکر کنیم؟ “جدید” یعنی این که هر آنچه تا به امروز تصویب شده بقوت خود پابرجا خوامد ماند. و آما قید “مرتبط با هسته‌ا‌ی. به عوض تحلیل و موشکافی حقوقی و نکته‌سنجی‌های ظریف فلسفی: چند روز پس از۲۴ نوامبر ۳ آذر ۱۳۹۲ آن، آمریکایی‌ها ثابت‌قدمانه و مقتدرانه به قدر کافی به من شواهد می‌دهند دیگر نیازی ندارم تحلیل کنم که این توافقنامه چه گلی به سر ایران زده است. نیاز ندارم. آمریکایی‌ها شواهد زیادی در اختیار من گذاشتند. چند روز نه چند هفته و ماه، الان ۳ ماه و اندی از ۳ آذر می‌گذرد. چند روز بعد هفده شرکت بزرگ کشتیرانی و مرتبط با امر کشتیرانی توسط کنگره‌ی امریکا تحریم شدند. روس‌ها که منافع خودشان را در خطر دیدند علنأ اعتراض کردند که توافقنامه‌ی ژنو نقض شده. به دنبال اعتراض روس‌ها چند تن از وکلای  مجلس ابراز کردند که باید وزارت خارجه در مورد تحریم این هفده شرکت توضیح بدهد که وزیر امور خارجه صحبت کوتاهی در این زمینه داشتند ولی نکته‌ی مؤثری از صحبت‌های ایشان دریافت نشد.

            خانم وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا گفت که این توافقات هیچ ربطی به هسته‌ای ندارد. از سه آذر تا به الان تعداد قابل توجهی تحریم‌های جدید اضافه شده است. اجرای تمام تحریم‌ها  و مصوبات گذشته به قوت خود پابرجا هستند و در این رابطه  باب جدیدی باز می‌کنند ما نمی‌توانیم اعتراض کنیم چون آن‌ها در سوابق شما، در حقوق بشر، حمایت از حزب الله لبنان، حمایت از تروریسم، حمایت از دولت‌هایی که خواهان استقلال هستند را مطرح می‌کنند. بنابراین تحریم جدید! می‌گویند ما در رابطه با هسته‌ای تحریم نخواهیم کرد. ظرف چند ماه گذشته آمریکایی‌ها در محافل خود چندین بار مطرح کردند که برنامه‌ی موشکی ایران باید محدود شود./

درباره نویسنده

302مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه. محفوظ است.
طراحی توسط حاجی گرافیک